Odmrażanie przemysłu targowego we Francji – II połowa 2021 roku

We Francji , poczatek II polowy 2021 daje nadzieje dla przemyslu targowego. Branża imprez eventowych i hybrydowych zyskuje na popularności dzięki karcie zdrowia. Tzw „pass sanitaire” (czyt. Więcej tutaj). Po ponad roku wstrzymania imprez fizycznych, sektor, który bardzo ucierpiał, powoli się odradza dzięki szczepieniom. Pandemia zapoczątkowała nową erę dla spotkań zawodowych, hybrydyzację spotkań bezpośrednich i cyfrowych. Staje się to nową normą, nawet jeśli nic nie zastąpi spotkania fizycznego, szczególnie w sektorze kultury i targów, które nadal podlegają surowym kryteriom. Jednakze, kryteriom ktore mozna w pelni spelnic i smialo realizowac zlecenia na terenie Francji.

Branża targowa 2020-2021 we Francji – podsumowanie sytuacji i obostrzeń od wybuchu pandemii do dziś

2020

29 lutego 2020 r. firmy z branży eventowej miały wrażenie, że niebo się wali. W tym fatalnym dla branży dniu Olivier Véran, francuski minister solidarności i zdrowia, ogłosił zakaz zgromadzeń powyżej 5 tys. osób. Następnie środki te zostały zaostrzone, aż do całkowitego zamknięcia branży eventowej.

  • W ciągu kilku tygodni odwołano 4,5 tys. imprez, a 3 tys. przełożono na późniejszy termin.
  • W 2019 r., roku przed-Covid, we Francji kontynentalnej zorganizowano 384 000 wydarzeń (korporacyjnych, targów, wystaw).
  • Biznes generowany przez targi i wystawy stanowi 34,5 mld euro, z czego 68% przypada na firmy francuskie.
  • Branża eventowa jest również głównym źródłem zatrudnienia, z 455 000 etatów (ekwiwalentów pełnego czasu pracy, eventy i turystyka). Unimev oszacował straty z powodu koronawirusa na 15 mld euro od marca do sierpnia 2020 roku (z czego 6 mld dla branży turystycznej). 20,9 mld euro od września do grudnia (z czego 10,2 mld dla turystyki).
  • Ø  Według Unimev, 600 firm z 3.300 już złożyło wniosek o upadłość, co oznacza utratę 7.500 miejsc pracy z 40.000 bezpośrednich miejsc pracy w sektorze. Niektóre przedsiębiorstwa, takie jak firmy cateringowe, straciły ponad 80 % swoich obrotów od marca 2020 r. (źródło: Traiteurs de France).

2021

Po dramatycznym koncu 2020r. 2021 przyniosl “swiatelko w tunelu”. Niektóre z imprez masowych odbyly się juz tego lata (Festiwal w Cannes, Chorégies d’Orange, Avignon) i będą mogły pomieścić 5 000 widzów, inne zostały przełożone na jesień (We Love Green, Maison et Objet, SITL etc.) ale wiele zostało odwołanych.

Ponowne otwarcie i przepustka zdrowotna – jak zapowiada się druga polowa 2021 w branży targowej i eventowej we Francji?

Wg. wytycznych sanitarnych przyjętych przez rząd francuski. Z początkiem lata profesjonalne imprezy mogły przyjąć w dniach od 9 do 29 czerwca 5.000 osób na konferencje i seminaria firmowe, przy czym ponad 1.000 uczestników musiało okazac przepustkę zdrowotną. To samo dotyczy targów i wystaw, gdzie na jedną halę wystawową przypada maksymalnie 5.000 zwiedzających. Od 30 czerwca ERP (ogólnodostępne strefy recepcyjne) odzyskają 100% swojej pojemności. Nadal za okazaniem przepustki zdrowotnej przez ponad 1000 osób (nie licząc pracowników firmy organizującej imprezę, wystawców i prelegentów). Te same zasady funkcjonuja do dzis. 

dług ostatniego badania LinkedIn przeprowadzonego wśród 200 organizatorów spotkań BtoB we Francji, 69% z nich będzie utrzymywać wirtualne wydarzenia w dłuższej perspektywie (ponad 12 miesięcy). W przyszłości ponad 25% jest zainteresowanych organizacją wydarzeń hybrydowych, 35% – wirtualnych, a 40% – fizycznych. Jak widać, w tym sektorze zachodzi prawdziwa zmiana, która odchodzi od modeli w 100% twarzą w twarz lub całkowicie cyfrowych na rzecz systemów mieszanych.

Powrot do rzeczywistości – czy warto podejmowac nowe zlecenia, jakie formalnosci dot. delegowania pracownikow we Francji nalezy spelnic w II polowie 2021

Zauważyliśmy zwiększoną reaktywację  zagrancznych firm targowych i eventowych we Francji. Warunki są korzystniejsze i realne do spełnienia. Zasady kontraktacji nie uległy większym zmianom, a delegowanie pracowników do montażu i demontażu pozostaje na starych zasadach. Dotyczy to rowniez formalności opartymi na zgłoszeniu pracowników oddelegowanych w formie zgłoszenia SIPSI. Nowością wydaje się być forma wydarzeń, która skłania się ku bardziej hybrydowemu podejściu, tak jak to miało miejsce np. podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Chcielibyśmy zachęcić Państwa do rozważenia powrotu do Francji, gdzie sytuacja wydaje się stabilizować. W razie jakichkolwiek pytań i dalszych realizacji, chętnie pomożemy Państwu wrócić do działań sprzed COVID. W przypadku nowych projektów w ramach naszego wsparcia, chcielibyśmy zaoferować Państwu 10% zniżki na reprezentację.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.