Pass sanitaire i COVID-19 we Francji – sierpien 2021

Ostatnia aktualizacja: 09-08-2021

We Francji wdrożone są nowe środki, aby poradzić sobie z ponownym pojawieniem się epidemii w całym kraju.
Od 9 sierpnia 2021 r. <<pass sanitaire>> (“przepustka zdrowotna”) będzie obowiązkowa przy wstępie do niektórych miejsc, instytucji lub wydarzeń, w pomieszczeniach lub na zewnątrz, bez względu na ich pojemność, takich jak kina, muzea, kawiarnie, restauracje, szpitale, domy spokojnej starości oraz placówki medyczne i socjalne (z wyjątkiem nagłych przypadków). Ma to również wpływ na podróże długodystansowe międzyregionalnym transportem publicznym.

Co to jest “pass sanitaire”?

Jest to dokument poświadczający, że dana osoba została zaszczepiona, jest Covid-19 ujemna lub wyzdrowiała po przebytej chorobie.
Od 9 czerwca 2021 r. jest on wymagany w przypadku imprez z udziałem 1000 i więcej osób.

Może przybrać formę :
– świadectwo szczepień (pełny schemat)
– negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego sprzed mniej niż 48 godzin
– pozytywny wynik testu RT-PCR lub testu antygenowego, przynajmniej jedenastodniowy i nie starszy niż sześć miesięcy, potwierdzający odzyskanie Covid-19.

Może być prezentowany w formie papierowej lub cyfrowej. W tym ostatnim przypadku jest on uzyskiwany za pomocą aplikacji TousAntiCovid. (Google Play)

Jakie są zasady wjazdu do Francji z państwa członkowskiego UE lub państwa stowarzyszonego w ramach Schengen?


Podróżni muszą złożyć oświadczenie, że nie mają objawów COVID-19 i że nie miały kontaktu z potwierdzonym przypadkiem w ciągu 14 dni przed podróżą.

Nieszczepieni podróżni przybywający z Hiszpanii, Portugalii, Cypru, Malty, Niderlandów i Grecji muszą przedstawić wynik ujemny PCR lub test antygenowy przeprowadzony na mniej niż 24 godziny przed wyjazdem.

Przyjazd do Francji z unijnym certyfikatem Digital Covid

Francja akceptuje „certyfikaty EU Digital COVID” (EUDCC) od dnia 1 lipca 2021 r.

Posiadacze EUDCC mogą wjechać do Francji bez dalszych ograniczeń (badania lub kwarantanny), pod warunkiem że ich certyfikat zawiera:

Dowód szczepienia, który jest ważny:
od 7 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki;
od 28 dni po podaniu pojedynczej dawki szczepionki Janssen/Johnson&Johnson;
od 7 dni po podaniu pierwszej dawki jakiejkolwiek zatwierdzonej szczepionki dla osób, które wyzdrowiały po poprzednim zakażeniu COVID-19.

Przyjmuje się następujące szczepionki zatwierdzone przez EMA: Pfizer/BioNTech/Comirnaty, Moderna, AstraZeneca/Vaxzevria/Covieshield, Johnson & Johnson (Janssen)
Wynik negatywny testu na COVID-19 jak i testy PCR, jak i antygenowe.
Ważność: 72 godziny (przed przyjazdem) dla PCR i 48 godzin w przypadku testów antygenowych.
Wyniki dodatniego testu PCR lub testu antygenowego w wieku od 11 dni do 6 miesięcy, potwierdzające powrót do zdrowia po COVID-19.
Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z wymogów dotyczących badań lub kwarantanny.

Wjazd do tego kraju bez unijnego certyfikatu cyfrowego COVID lub certyfikatu niezgodnego z wymogami krajowymi


Francja przyjmuje własną krajową klasyfikację obszarów ryzyka.

Podróżni z obszaru UE+ mogą wjechać do Francji, nie podlegając dalszym wymaganiom testowania lub izolacji, jeżeli:

Świadectwo szczepienia, które jest ważne:
od 7 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki;
od 28 dni po podaniu pojedynczej dawki szczepionki Janssen/Johnson&Johnson;
od 7 dni po podaniu pierwszej dawki jakiejkolwiek zatwierdzonej szczepionki dla osób, które wyzdrowiały po poprzednim zakażeniu COVID-19.

Przyjmuje się następujące szczepionki zatwierdzone przez EMA: Pfizer/BioNTech/Comirnaty, Moderna, AstraZeneca/Vaxzevria/Covishield, Johnson & Johnson (Janssen)
test na COVID-19 przed wyjazdem z wynikiem ujemnym, przeprowadzony w ciągu 72 godzin (w przypadku testu PCR) lub 48 godzin (w przypadku testu antygenowego) przed przybyciem. W przypadku podróżnych z Hiszpanii, Portugalii, Cypru, Niderlandów i Grecji test należy wykonać na mniej niż 24 godziny przed wyjazdem.

W przypadku potrzeby zrobienia testu antygenowego na stronie rzadowej mozna sprawdzic najblizsze miejsce testow: https://www.sante.fr/cf/carte-depistage-covid.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.