Za co przysługuje zwrot podatku z UE?

W poprzednim wpisie mówiliśmy o tym, jakie znaczenie ma ubieganie się o zwrot VAT za paliwo. W odpowiedzi otrzymaliśmy sporą kwotę pieniężną, która została przedstawiona na podstawie hipotetycznego przykładu. Czy jednak pieniądze z tytułu VAT są wydawane tylko i wyłącznie w przypadku oleju napędowego? Oczywiście, że nie – możliwości jest naprawdę cała masa. Jeśli jesteście zaciekawieni – sprawdźcie poniższy wpis. Opowiadamy w nim, za co jeszcze ubiegać się zwrotu i jak się za to zabrać. 

Czym jest VAT i kiedy ubiegać się o jego zwrot? 

Posługując się skrótem myślowym, VAT jest podatkiem od towarów oraz usług. Jest to swego rodzaju danina, którą dolicza się do wartości netto, a co istotne – dotyczy zarówno sprzedawców, jak i nabywców. Prowadząc firmę można się jednak ubiegać się o zwrot wcześniej wspomnianego podatku – podobnie jak było to w przypadku paliwa samochodowego. Za co jeszcze formalnie przysługuje możliwość oddania pieniędzy z tytułu daniny VAT? 

Przede wszystkim zwrot VAT z UE może nastąpić wtedy, gdy poniesione koszty były konieczne do zachowania ciągłości prosperowania działalności gospodarczej. W tym przypadku można na przykład wymienić opłaty za odcinki dróg i autostrad, za żywność, zakwaterowanie, wydatki za środki publiczne i wiele więcej. Co jednak istotne, by ubiegać się o zwrot zapłaconego w UE, ale też w Polsce, należy przechowywać wszelkie dokumenty, paragony oraz faktury. To właśnie na ich podstawie zapadnie decyzja, czy danemu przedsiębiorcy należy się zwrot podatku VAT z UE, czy też nie. 

Zwrot podatku VAT z zagranicy lub z Polski – jak się za to zabrać? 

Jak już wspomniano wcześniej, w pierwszej kolejności należy przechowywać wszelką możliwą dokumentację. Jeśli jednak nie jest się pewnym, za co przysługują zwroty – wystarczy to sprawdzić na stronie internetowej administracji skarbowej albo skorzystać z usług profesjonalnej firmy podatkowej.

W następnej kolejności do 30 września należy wysłać stosowny wniosek drogą elektroniczną do urzędu skarbowego. Warto pamiętać, że przesłany formularz o zwrot nie może dotyczyć okresu przekraczającego dwa lata kalendarzowe. Jeśli chodzi o kwoty pieniężne, można starać się o zwrot VAT, jeżeli w czasie od trzech miesięcy do roku podatek wynosił przynajmniej 400 EUR lub 50 EUR w przypadku jednego roku. Czy istnieje jakieś prostsze rozwiązanie, jeżeli ktoś nie jest miłośnikiem dokumentacji? Oczywiście – wystarczy skorzystać z usług fachowej firmy podatkowej, a ta zajmie się wszelkimi formalności za swojego klienta. 

Zwrot VAT – zarówno z Polski, jak i zagranicy – na ogół ma dla przedsiębiorstw ogromne znaczenie. Średnio za wiele towarów lub usług podatek wynosi 23%, co w przypadku kosztu wynoszącego 1000 PLN, VAT to aż 230 PLN. Wysyłając odpowiedni formularz do urzędu skarbowego danego państwa, każda firma ma możliwość zmniejszenia wydanych pieniędzy, co z pewnością umożliwi usprawnienie jej funkcjonowania. W każdym razie większość przedsiębiorstw na pewno znajdzie lepszy sposób na wydanie 230 PLN aniżeli oddanie ich w formie podatku.