Pilne: Zakaz spania w busie we Francji od dziś (03.09.2020)!

Od dziś 03.09.2020 we Francji, niespodziewanie wszedł w życie dekret n°2020-1104, który zakazuje i karze za spanie w busach (lekkie pojazdy dostawcze do 3,5 tony) we Francji. Wprowadzenie podobnych zmian, było do tej pory jedynie postulatem związków i stowarzyszeń francuskich przewoźników, jednak realność wprowadzenia obostrzeń była odwlekana. Niestety po Pakiecie Mobilności to kolejna przykra niespodzianka dla przewoźników.
Cel zmian: zakaz odbierania przez pracowników okresów odpoczynku w lekkich pojazdach użytkowych.

Kary: Niedostosowanie się do nowego wymogu grozi kara wykroczenia piątej klasy dla pracodawców naruszających przepisy art. L. 3313-4 kodeksu transportowego.
Uwaga: dekret wprowadza karę za naruszenie przepisów art. L. 3313-4 kodeksu transportowego, wprowadzonego przez art. 102. W ten sposób karze się grzywną piątej klasy fakt, że pracodawca zmusza swojego pracownika do codziennego lub cotygodniowego odpoczynku w lekkim pojeździe lub w miejscu zakwaterowania, które nie oferuje warunków bezpieczeństwa, komfortu i higieny zapewniających poszanowanie jego zdrowia. Jest to również karalne, jeśli pracownik nie jest w stanie uzasadnić, że w dobrych warunkach skorzystał z ostatnich okresów odpoczynku. Kara wynosi ok 1500€.

Zalecamy by pilnie zastosować się do nowego prawa francuskiego, gdyż spodziewać można się wielu kontroli i “łapanek’ w celu weryfikacji czy w/w nowe prawo jest przestrzegane, szczególnie przez polskich kierowców, gdyż są oni najliczniejsza grupa zagranicznych kierowców busów we Francji.

05.09.2020 10:00 komentarz IMPOLu: 

Szanowni Państwo,od wczoraj staraliśmy się lepiej zrozumieć nowy dekret i pomóc Państwu jakoś uniknąć kar, gdy nocleg odbywa się w pojeździe.

Dekret jest tak sformułowany, ze:

  • nie pozostawia szans na wolna interpretacje w związku z charakterem wożonego ładunku: na to czy/lub np chłodnie są/nie są wyłączone z przestrzegania tego nowego prawa.
  • nie daje tez żadnego rozgraniczenia zastosowania zakazu do typu pojazdu np: czy można spać w “kurniku”? itd.
  • W przypadku osób samozatrudnionych, nowy francuski dekret nie ma zastosowania, ale jeśli ktoś pracuje dla siebie i jest również zatrudniony w innej firmie jako pracownik-kierowca dekretowi podlega. 

Naszym zaleceniem jest by wziąć na bardzo poważnie nowego zakazu spania w busach i spróbować dostosować realizację zleceń we Francji przez waszych kierowców z zaplanowaniem noclegów tak jak wskazuje prawo.

Rozumiemy, ze wprowadzenie prawa w tak krótkim czasie, kiedy Państwa kierowcy są już we Francji, a także sam fakt, jak krzywdzące jest ze nie macie Państwo możliwości skorzystać z zasady zaufania wobec Was, stanowiąc o tym ze warunki w waszych pojazdach (w większości homologowanych) są godne i wystarczające do odbywania w nich odpoczynku, a nie raz preferowane przez kierowców w czasie ich pobytu w delegacji.

Tutaj my jako wieloletni reprezentant we Francji, znający realia francuskie zatrzymujemy się z dalszymi opiniami i wracamy do podstawy czyli prawa, przywołując raz jeszcze o konieczności dopasowania się do wymogów prawnych i zaaranżowania przyszłych wyjazdów z uwzględnieniem wymagań nowego francuskiego dekretu.

Pragniemy zaznaczyć, ze w trosce o Państwa i tak krótkim czasie staraliśmy się znaleźć “obejście” i podważyć zasadność francuskiego przepisu, mając na uwadze europejskie prawo transportowe. W naszym mniemaniu, niestety dekret 2020-1104 jest na te chwile wprowadzony “legalnie”. W najbliższych dniach postaramy się skonsultować te sprawę z kilkoma zaprzyjaźnionymi prawnikami. Czekamy tez na reakcje osób i stowarzyszeń zewnętrznych w celu zasięgnięcia ich opinii.

Edit – styczeń 2021: Po kilku miesiącach od wprowadzenia w/w dekretu – odbyło się wiele kontrol realnych i niestety zostało nałożone wiele kar. Tylko faktury za nocleg są w stanie umotywować nocleg poza kabina, który jest zabroniony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.