
Delegacja do Włoch
Włochy dekretem włoskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nr 170 z 6. sierpnia 2021 r. wprowadziły nowe obowiązki dla firm delegujących pracowników na swoje terytorium. Wprowadzone też zostały zapisy dotyczące uzasadniania zgłoszenia delegacji długoterminowej. Zmiany te mają istotne znaczenie dla polskich przedsiębiorstw planujących delegacje pracowników do Włoch. Zrozumienie aktualnych wymogów jest niezbędne dla zapewnienia zgodności z lokalnymi przepisami i uniknięcia potencjalnych problemów prawnych.
Nowe obowiązki i wymagania związane z delegacją do Włoch
Stroną zobowiązaną do przeprowadzenia tej procedury jest przedsiębiorstwo, które wysyła swoich pracowników w celu świadczenia usług na terytorium innego kraju członkowskiego, w siedzibie innego przedsiębiorstwa lub w swojej jednostce organizacyjnej poza granicami kraju, na przykład w oddziale zagranicznym delegującej firmy. Do dokonania zgłoszenia konieczne jest utworzenie profilu użytkownika na dedykowanym na portalu. Profil ten jest imienny i przypisany do osoby prywatnej. W drugim etapie przypisuje się do niego profil przedsiębiorstwa delegującego.
Delegacja we Włoszech - jakie dane są niezbędne do zgłoszenia?
W zgłoszeniu pracownika delegacji do Włoch należy podać następujące informacje:
- dane identyfikacyjne delegującej firmy;
- dane osobowe pracowników delegowanych, w tym nazwiska, stanowiska, numeru polskiej identyfikacji podatkowej, daty i miejsca urodzenia oraz obywatelstwa;
- daty rozpoczęcia i zakończenia delegowania;
- lokalizację, w której będą świadczone usługi;
- specyfikację rodzaju świadczonych usług;
- szczegółowe informacje dotyczące przedsiębiorstwa, do którego pracownicy są delegowani, obejmujące np. datę i miejsce urodzenia prezesa włoskiego podmiotu oraz jego osobisty numer identyfikacji podatkowej. Takie informacje, o ile nie są dostarczone przez usługobiorcę, można uzyskać z rejestru przedsiębiorstw. Dokument visura, będący odpowiednikiem wypisu z KRS, dostępny jest online za opłatą.
Delegacja kierowców we Włoszech
Włochy dostosowały swoje regulacje dotyczące delegowania kierowców zajmujących się międzynarodowym transportem drogowym lub kabotażem, do unijnej dyrektywy za pomocą dekretu ustawodawczego nr 27 z dnia 23 lutego 2023 r. Nowe przepisy, wprowadzone w życie 20 marca ubiegłego roku wraz z opublikowaniem we włoskim Dzienniku Urzędowym, nakładają na przedsiębiorców nowe obowiązki i sankcje za ich nieprzestrzeganie.
Zgodnie z dekretem 67/2023, przewoźnicy delegujący kierowców do Włoch muszą złożyć specjalną deklarację za pośrednictwem systemu IMI, nie później niż na początku delegacji do Włoch. Deklaracja zawiera informacje o firmie transportowej, kierowcy, okresie delegowania, rodzaju przewozu oraz pojazdach. W przypadku zmiany tych danych, firma ma 5 dni na ich aktualizację.
Nowe przepisy wprowadzają również obowiązek posiadania na pokładzie przez kierowcę nie tylko kopii deklaracji, ale także innych dokumentów dotyczących transportu na terenie tego państwa, które muszą być okazane podczas kontroli. W przypadku kabotażu, konieczne jest udokumentowanie, że poprzedzał go transport międzynarodowy do Włoch, jak również przedstawienie dokumentacji dotyczącej przewozów kabotażowych.
Brak przestrzegania nowych przepisów wiąże się z surowymi sankcjami.
Dlaczego wybrać IMPOL?
Firma IMPOL, jako przedstawiciel setek firm zagranicznych we Francji, wypracowała przez lata know-how w zakresie zarządzania oddelegowaniem online, które pozwala na zarządzanie wszystkimi obowiązkami związanymi z oddelegowaniem. W tym przechowywanie obowiązkowych dokumentów, zarządzanie oddelegowanymi pracownikami. Wnioski o wydanie deklaracji SIPSI lub/i kart BTP. Pracujemy 7 dni w tygodniu, aby zapewnić, ze Państwa projekt jest realizowany zgodnie z lokalnym prawem pracy, co przełoży się na bezproblemowy pobyt Państwa pracowników oraz realizacje założonych prac.
Reprezentant
Wspieramy Cię przez cały proces delegowania pracowników do Francji. Doradzamy. Pomagamy w sytuacjach losowych. Wnioskujemy o specjalne pozwolenia w celu zapewnienia maksymalizacji efektów i rentowności.
Zarządzanie wnioskami i dokumentacją
W zależności od Państwa potrzeb, zajmiemy się wszelkimi formalnościami związanymi z delegowaniem do Francji , od założenia konta do deklaracji oddelegowanych pracowników.
Pomoc w razie kontroli
Interweniujemy w przypadku kontroli przez inspekcję, dostarczając wymagane dokumenty dla niezbędnych do uzasadnienia zgodności z obowiązkami w zakresie delegowania. Jako biuro tłumaczeń przysięgłych polsko-francuskich oraz mając swojego prawnika specjalizującego się w prawie socjalnym, oferujemy Państwu kompleksowa opiekę.
Skontaktuj się z nami
Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z reprezentacją pracowników: