Delegowanie pracowników do Szwajcarii

Delegowanie pracowników budowlanych do Szwajcarii

Delegowanie spawaczy do Szwajcarii

Delegowanie monterów do Szwajcarii oraz pracowników innych branż

Dzięki umowie o swobodnym przepływie osób, obywatele państw UE/EFTA posiadają prawo do swobodnego wyboru miejsca pracy lub pobytu na obszarze krajów będących stronami tej umowy. Osoby pochodzące z państw UE/EFTA mogą również świadczyć usługi transgraniczne na terenie Szwajcarii przez maksymalnie 90 dni, bez konieczności formalnego uzyskania zezwolenia na pracę. Jednakże, możliwość swobodnego przepływu osób implikuje ryzyko nielegalnego obniżania warunków zatrudnienia i wynagradzania. Aby mu przeciwdziałać, podjęto tak zwane działania osłonowe. Odpowiednie środki zostały uwzględnione przede wszystkim w szwajcarskiej ustawie oraz w rozporządzeniu dotyczącym delegowania pracowników do Szwajcarii.

Obowiązki pracodawcy w przypadku delegowania pracowników do Szwajcarii

W przypadku delegacji do Szwajcarii spoczywają na pracodawcy z zagranicy obowiązki względem pracownika, których zignorowanie grozi określonymi sankcjami.

Warunki pracy i minimalne wynagrodzenie

Pracodawca zobowiązany jest zapewnić delegowanym pracownikom minimalne warunki zatrudnienia oraz wynagradzania, określone zarówno w ustawach federalnych, rozporządzeniach rządu federalnego, jak i uwzględnionych w powszechnie obowiązujących umowach taryfowych i standardowych umowach o pracę. Warunki te muszą być dotrzymywane przez cały okres oddelegowania pracownika do Szwajcarii.

Obowiązek zgłoszenia pracownika delegowanego

Jeżeli delegacja w Szwajcarii będzie trwać dłużej niż 8 dni, skierowani na nią pracownicy podlegają zgłoszeniu. Niektóre sektory obowiązuje ono już od pierwszego dnia realizacji usług. Zgłoszenia należy dokonać co najmniej na 8 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy delegowanego.

Pokrycie kosztów delegacji i zakwaterowania w Szwajcarii

Do obowiązków pracodawcy należy zagwarantowanie delegowanemu pracownikowi zwrotu poniesionych kosztów podróży, wyżywienia oraz zakwaterowania na podstawie przedłożonych przez delegowanego dokumentów.

Kontrola przestrzegania przepisów dotyczących delegacji w Szwajcarii

Delegacja obywateli państw UE/EFTA na okres nieprzekraczający 90 dni w danym roku kalendarzowym nie wymaga wcześniejszej weryfikacji przez instytucje rynku pracy. Dlatego też ewentualne kontrole dotyczące przestrzegania przepisów ustawowych są przeprowadzane przez władze kantonalne. Odbywają się one bezpośrednio u pracodawcy lub w miejscu pracy delegowanego na terenie Szwajcarii. Zazwyczaj pracodawca zostaje poproszony o dostarczenie wymaganych informacji dotyczących oddelegowania pracowników. Jest on zobowiązany przykładowo wykazać, że zgłoszenie pracowników zostało dokonane we wskazanym terminie, albo udowodnić rzeczywiste wypłacanie wynagrodzeń i pokrywanie kosztów delegacji.
Kontrole przestrzegania obowiązujących postanowień dotyczących płacy minimalnej są wykonywane przez organy parytetowe bądź komisje trójstronne. Dodatkowo, uprawnienia do zgłaszania samodzielnych skarg w sytuacji wykrycia naruszeń obowiązków określonych w ustawach o delegowaniu posiadają również organizacje zajmujące się ochroną pracowników.

1. INFORMACJE PODSTAWOWE dot. delegowania DO SZWAJCARII:

Sama dyrektywa 2018/957 nie została nie została wdrożona w Szwajcarii, ale podobne regulacje obowiązują od wielu lat.

Szwajcaria nie ma płacy minimalnej ustalonej na poziomie krajowym.

Wymagania dotyczące minimalnego wynagrodzenia są określone dla poszczególnych branż w setkach zbiorowych systemów pracy (niektóre z nich są ogólnie wiążące i dlatego obowiązkowo stosują się do wszystkich pracowników pracujących w Szwajcarii, niezależnie od tego, czy pracodawca lub jego szwajcarska spółka goszcząca jest stroną tego systemu). W Szwajcarii istnieje obecnie ponad 70 ogólnie wiążących układów zbiorowych pracy obowiązujących. Aby ocenić, czy układ zbiorowy zbiorowego ma zastosowanie do pracy wykonywanej w Szwajcarii, należy dokonać indywidualnej oceny każdego przypadku. wykonywanej w Szwajcarii, zawsze konieczna jest indywidualna ocena każdego przypadku.

Zawsze będzie wymagana ocena konkretnego przypadku. Najważniejsze ogólnie obowiązujące układy zbiorowe Najważniejsze ogólnie obowiązujące umowy zbiorowe dotyczą wynajmu pracowników, budownictwa i hoteli/restauracji.

 

2. Twoje obowiązki w zakresie pracowników delegowanych do Szwajcarii

Dlaczego wybrać IMPOL?

Firma IMPOL, jako przedstawiciel setek firm zagranicznych wypracowała przez lata know-how w zakresie zarządzania oddelegowaniem online, które pozwala na zarządzanie wszystkimi obowiązkami związanymi z oddelegowaniem. W tym przechowywanie obowiązkowych dokumentów, zarządzanie oddelegowanymi pracownikami. Pracujemy 7 dni w tygodniu, aby zapewnić, ze Państwa projekt jest realizowany zgodnie z lokalnym prawem pracy, co przełoży się na bezproblemowy pobyt Państwa pracowników oraz realizacje założonych prac.

Reprezentant

Wspieramy Cię przez cały proces delegowania pracowników Doradzamy. Pomagamy w sytuacjach losowych. Wnioskujemy o specjalne pozwolenia w celu zapewnienia maksymalizacji efektów i rentowności.

Zarządzanie wnioskami i dokumentacją

W zależności od Państwa potrzeb, zajmiemy się wszelkimi formalnościami związanymi z delegowaniem do Szwajcarii , od założenia konta do deklaracji oddelegowanych pracowników.

Pomoc w razie kontroli

Interweniujemy w przypadku kontroli przez inspekcję, dostarczając wymagane dokumenty dla niezbędnych do uzasadnienia zgodności z obowiązkami w zakresie delegowania. Jako biuro tłumaczeń przysięgłych polsko-francuskich oraz mając swojego prawnika specjalizującego się w prawie socjalnym, oferujemy Państwu kompleksowa opiekę.

Skontaktuj się z nami

Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z reprezentacją pracowników:

Scroll to Top