Zgłoszenia IMI – delegowanie w transporcie
IMI to System Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym, stanowiący narzędzie umożliwiające bezpieczną, wygodną oraz wielojęzyczną wymianę danych między organami administracji publicznej państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz instytucjami Unii Europejskiej na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. System IMI został opracowany przez Komisję Europejską przy aktywnym wsparciu członków Wspólnoty. Jego działanie opiera się na rozporządzeniu (UE) nr 1024/2012. Ma na celu ułatwienie i wzmacnianie współpracy administracyjnej oraz świadczenie wzajemnej pomocy. Działania te mają pozytywnie wpłynąć na usprawnienie funkcjonowania wspólnego rynku.
W lutym 2022 roku w zakresie IMI zmieniły się zasady delegowania kierowców do międzynarodowego transportu. Zmianie uległa forma deklarowania do wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej. W konsekwencji wprowadzone zostały nowe zasady przedkładania dokumentów na wypadek kontroli. Ponadto zniesiono obowiązek posiadania reprezentanta.
IMI rozszerzony o moduł delegowania kierowców
Od dnia 2 lutego 2022 roku, w wyniku wprowadzenia Pakietu Mobilności, wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej korzystają z jednej wspólnej platformy do dokonywania zgłoszeń, czyli systemu IMI rozszerzonego o moduł delegowania kierowców. Co istotne, zostanie on również wdrożony w tych państwach, wobec których wcześniej nie była wymagana taka procedura. Przykładem takiego kraju są Czechy oraz Wielka Brytania.
Przedsiębiorstwa transportowe są zobligowane do składania adekwatnej deklaracji przez specjalny portal w przypadku, gdy zatrudnieni przez nich kierowcy zostaną oddelegowani do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej w celu zrealizowania umowy transportowej. Niezależnie od państwa członkowskiego, w którym kierowca ten będzie wykonywać swoje obowiązki, format deklaracji będzie identyczny.
Zasady zgłoszenia w IMI delegowania kierowców
Korzystanie z systemu IMI wiąże się z koniecznością aktywowania konta, przypisanego do konkretnej osoby, z możliwością dodania przez nią innych użytkowników. Podczas zakładania konta należy dostarczyć wszystkie niezbędne informacje, takie jak nazwa firmy, jej siedziba, numer licencji oraz numer VAT, dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie, dane umowy, pojazdu, kierowcy oraz rodzaj wykonywanego przez niego transportu.
Informacje wprowadzone przez przewoźnika zostaną automatycznie przetłumaczone na język urzędowy kraju, do którego delegowany jest pracownik, ułatwiając działania organom kontrolnym. Możliwe będzie ręczne wprowadzenie wymaganych informacji lub ich zaimportowanie, co znacznie przyspieszy cały proces.
Termin i ważność zgłoszenia IMI
Konieczność zgłoszenia w IMI kierowców delegowanych obowiązuje najpóźniej od chwili rozpoczęcia delegowania. Procedura dotyczyć będzie tylko tych spośród nich, wobec których mają zastosowanie przepisy Pakietu Mobilności dotyczące delegowania, m.in. wykonujących przewozy kabotażowe i cross-trade, z wyłączeniem przewozów bilateralnych i tranzytowych.
Każde państwo wymagać będzie osobnego
Ważność zgłoszenia wynosić będzie od 1 dnia do 6 miesięcy i będzie ono czasowe, a nie zależne od operacji transportowej.