Delegowanie pracowników do Szwecji

Delegowanie pracowników do Szwecji oznacza, że pracodawca z innego kraju oddelegowuje pracownika na określony czas w celu wykonania usługi w Szwecji na rzecz konkretnego odbiorcy tych usług. Data rozpoczęcia i zakończenia świadczenia usług musi zostać wyraźnie określona. Pracodawca zagraniczny i usługobiorca ze Szwecji zazwyczaj zawierają umowę, która reguluje, jaką usługę musi świadczyć oddelegowany pracownik. Obie strony mogą należeć do dwóch różnych spółek w ramach tej samej grupy.

Delegowaniem jest także sytuacja, gdy pracodawca za granicą wynajmuje pracowników bezpośrednio dla usługobiorcy w Szwecji lub za pośrednictwem innej firmy, która z kolei wysyła pracownika do usługobiorcy.

Z delegowaniem nie mamy natomiast do czynienia, gdy gdy indywidualny przedsiębiorca wykonuje usługę samodzielnie.

Delegowanie pracowników do Szwecji - podstawy prawne

Szwedzkie przepisy dotyczące delegacji w Szwecji opierają się na podstawowych zasadach wspólnych dla UE i obszaru EOG. Regulacje mają na celu wzmacniać prawa pracowników delegowanych i ułatwiać zatrudnionym pracę w innych krajach UE i EOG, a przedsiębiorstwom oferowanie swoich usług. Mają także na celu zwalczanie dumpingu, co oznacza, że przedsiębiorstwa nie powinny mieć możliwości wykorzystywania różnic w warunkach pracy i zatrudnienia w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Prawa i obowiązki pracowników w czasie delegacji w Szwecji

Pracownicy delegowani do Szwecji posiadają szereg praw i obowiązków, które są uregulowane przez krajowe przepisy oraz specyficzne umowy i branżowe układy zbiorowe.

Środowisko Pracy

Pracownik delegowany ma prawo do bezpiecznego środowiska pracy. Pracodawcy delegujący muszą przestrzegać zarówno ustawy o środowisku pracy, jak i regulacji Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Prac

Dyskryminacja i obraźliwe traktowanie

Zakazuje się dyskryminacji z powodu płci, tożsamości płciowej, pochodzenia etnicznego, religii, niepełnosprawności, orientacji seksualnej oraz wieku. Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać obraźliwym działaniom wobec pracowników.

Godziny pracy i prawo do przerw

Pracownicy delegowani podlegają przepisom ustawy o czasie pracy, która reguluje czas pracy, dyżury, przerwy i odpoczynek nocny. Niemniej jednak, układy zbiorowe mogą modyfikować te przepisy.

Urlop wypoczynkowy

Pracownik delegowany ma prawo do urlopu zgodnie z ustawą, jednak zasady te mogą mieć zastosowanie tylko w przypadku delegacji do Szwecji trwającej dłużej niż osiem dni.

Urlop rodzicielski

Przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego obowiązują również pracowników delegowanych, a dyskryminacja pod tym względem jest zabroniona.

Świadczenia socjalne

Pracownik delegowany jest zazwyczaj ubezpieczony w kraju, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, a prawa do świadczeń socjalnych wynikają z tamtejszych przepisów. W przypadku UE/EOG lub Szwajcarii konieczne jest uzyskanie zaświadczenia A1 w celu określenia kraju, w którym pracownik jest ubezpieczony.

Pracodawcy delegujący są zobowiązani do dokładnego zapoznania się z lokalnymi przepisami oraz umowami branżowymi w celu zapewnienia pełnego przestrzegania praw pracowników delegowanych do Szwecji.

Wynagrodzenie za delegację w Szwecji i obowiązki podatkowe

W Szwecji nie obowiązują przepisy dotyczące płacy minimalnej, w związku z czym nie ma poziomu płacy, który miałby automatycznie zastosowanie w przypadku delegowania pracowników do Szwecji. Jednakże wynagrodzenia mogą być określone w szwedzkich układach zbiorowych, negocjowanych przez organizacje pracowników i pracodawców. Pracownicy delegowani mogą być również uprawnieni do zwrotu kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania podczas delegowania do Szwecji, a także prawa do zakwaterowania. Treść umów różni się w zależności od branży.

Kwestia opodatkowania pracowników delegowanych zależy od różnych czynników, takich jak czas pobytu w Szwecji i umowa podatkowa między Szwecją a krajem pochodzenia. Sprawami związanymi z obowiązkiem podatkowym zarządza Urząd Skarbowy.

Dlaczego wybrać IMPOL?

Firma IMPOL, jako przedstawiciel setek firm zagranicznych we Francji, wypracowała przez lata know-how w zakresie zarządzania oddelegowaniem online, które pozwala na zarządzanie wszystkimi obowiązkami związanymi z oddelegowaniem. W tym przechowywanie obowiązkowych dokumentów, zarządzanie oddelegowanymi pracownikami. Wnioski o wydanie deklaracji SIPSI lub/i kart BTP. Pracujemy 7 dni w tygodniu, aby zapewnić, ze Państwa projekt jest realizowany zgodnie z lokalnym prawem pracy, co przełoży się na bezproblemowy pobyt Państwa pracowników oraz realizacje założonych prac.

Reprezentant

Wspieramy Cię przez cały proces delegowania pracowników do Francji. Doradzamy. Pomagamy w sytuacjach losowych. Wnioskujemy o specjalne pozwolenia w celu zapewnienia maksymalizacji efektów i rentowności.

Zarządzanie wnioskami i dokumentacją

W zależności od Państwa potrzeb, zajmiemy się wszelkimi formalnościami związanymi z delegowaniem do Francji , od założenia konta do deklaracji oddelegowanych pracowników.

Pomoc w razie kontroli

Interweniujemy w przypadku kontroli przez inspekcję, dostarczając wymagane dokumenty dla niezbędnych do uzasadnienia zgodności z obowiązkami w zakresie delegowania. Jako biuro tłumaczeń przysięgłych polsko-francuskich oraz mając swojego prawnika specjalizującego się w prawie socjalnym, oferujemy Państwu kompleksowa opiekę.

Skontaktuj się z nami

Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z reprezentacją pracowników:

Scroll to Top