
Delegowanie pracowników do Szwecji
Delegowanie pracowników do Szwecji oznacza, że pracodawca z innego kraju oddelegowuje pracownika na określony czas w celu wykonania usługi w Szwecji na rzecz konkretnego odbiorcy tych usług. Data rozpoczęcia i zakończenia świadczenia usług musi zostać wyraźnie określona. Pracodawca zagraniczny i usługobiorca ze Szwecji zazwyczaj zawierają umowę, która reguluje, jaką usługę musi świadczyć oddelegowany pracownik. Obie strony mogą należeć do dwóch różnych spółek w ramach tej samej grupy.
Delegowaniem jest także sytuacja, gdy pracodawca za granicą wynajmuje pracowników bezpośrednio dla usługobiorcy w Szwecji lub za pośrednictwem innej firmy, która z kolei wysyła pracownika do usługobiorcy.
Z delegowaniem nie mamy natomiast do czynienia, gdy gdy indywidualny przedsiębiorca wykonuje usługę samodzielnie.
Delegowanie pracowników do Szwecji - podstawy prawne
Szwedzkie przepisy dotyczące delegacji w Szwecji opierają się na podstawowych zasadach wspólnych dla UE i obszaru EOG. Regulacje mają na celu wzmacniać prawa pracowników delegowanych i ułatwiać zatrudnionym pracę w innych krajach UE i EOG, a przedsiębiorstwom oferowanie swoich usług. Mają także na celu zwalczanie dumpingu, co oznacza, że przedsiębiorstwa nie powinny mieć możliwości wykorzystywania różnic w warunkach pracy i zatrudnienia w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej.
Prawa i obowiązki pracowników w czasie delegacji w Szwecji
Pracownicy delegowani do Szwecji posiadają szereg praw i obowiązków, które są uregulowane przez krajowe przepisy oraz specyficzne umowy i branżowe układy zbiorowe.
Środowisko Pracy
Pracownik delegowany ma prawo do bezpiecznego środowiska pracy. Pracodawcy delegujący muszą przestrzegać zarówno ustawy o środowisku pracy, jak i regulacji Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Prac
Dyskryminacja i obraźliwe traktowanie
Zakazuje się dyskryminacji z powodu płci, tożsamości płciowej, pochodzenia etnicznego, religii, niepełnosprawności, orientacji seksualnej oraz wieku. Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać obraźliwym działaniom wobec pracowników.
Godziny pracy i prawo do przerw
Pracownicy delegowani podlegają przepisom ustawy o czasie pracy, która reguluje czas pracy, dyżury, przerwy i odpoczynek nocny. Niemniej jednak, układy zbiorowe mogą modyfikować te przepisy.
Urlop wypoczynkowy
Pracownik delegowany ma prawo do urlopu zgodnie z ustawą, jednak zasady te mogą mieć zastosowanie tylko w przypadku delegacji do Szwecji trwającej dłużej niż osiem dni.
Urlop rodzicielski
Przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego obowiązują również pracowników delegowanych, a dyskryminacja pod tym względem jest zabroniona.
Świadczenia socjalne
Pracownik delegowany jest zazwyczaj ubezpieczony w kraju, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, a prawa do świadczeń socjalnych wynikają z tamtejszych przepisów. W przypadku UE/EOG lub Szwajcarii konieczne jest uzyskanie zaświadczenia A1 w celu określenia kraju, w którym pracownik jest ubezpieczony.
Pracodawcy delegujący są zobowiązani do dokładnego zapoznania się z lokalnymi przepisami oraz umowami branżowymi w celu zapewnienia pełnego przestrzegania praw pracowników delegowanych do Szwecji.
Wynagrodzenie za delegację w Szwecji i obowiązki podatkowe
W Szwecji nie obowiązują przepisy dotyczące płacy minimalnej, w związku z czym nie ma poziomu płacy, który miałby automatycznie zastosowanie w przypadku delegowania pracowników do Szwecji. Jednakże wynagrodzenia mogą być określone w szwedzkich układach zbiorowych, negocjowanych przez organizacje pracowników i pracodawców. Pracownicy delegowani mogą być również uprawnieni do zwrotu kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania podczas delegowania do Szwecji, a także prawa do zakwaterowania. Treść umów różni się w zależności od branży.
Kwestia opodatkowania pracowników delegowanych zależy od różnych czynników, takich jak czas pobytu w Szwecji i umowa podatkowa między Szwecją a krajem pochodzenia. Sprawami związanymi z obowiązkiem podatkowym zarządza Urząd Skarbowy.
Warum IMPOL wählen?
IMPOL, als Vertreter von Hunderten von ausländischen Unternehmen in Frankreichhat im Laufe der Jahre ein Know-how für die Online-Verwaltung von Entsendungen entwickelt, das es Ihnen ermöglicht, alle Ihre Entsendungsverpflichtungen zu verwalten. Einschließlich der Aufbewahrung der vorgeschriebenen Dokumente, der Verwaltung der abgeordneten Mitarbeiter. Anträge auf SIPSI-Erklärungen und/oder BTP-Karten. Wir arbeiten 7 Tage in der Woche, um sicherzustellen, dass Ihr Projekt in Übereinstimmung mit den örtlichen Arbeitsgesetzen durchgeführt wird, was sich in einem reibungslosen Aufenthalt Ihrer Mitarbeiter und der Fertigstellung Ihrer Arbeit niederschlägt.
Abgeordneter
Wir unterstützen Sie während des gesamten Prozesses der Entsendung von Mitarbeitern nach Frankreich. Wir beraten Sie. Wir helfen Ihnen in Notsituationen. Wir beantragen Sondergenehmigungen, um sicherzustellen, dass Sie Ihre Wirkung und Rentabilität maximieren.
Verwaltung von Anträgen und Unterlagen
Je nach Bedarf kümmern wir uns um alle Formalitäten im Zusammenhang mit der Entsendung nach Frankreich, von der Einrichtung des Kontos bis zur Meldung der entsandten Mitarbeiter.
Unterstützung im Falle von Inspektionen
Im Falle einer Kontrolle durch eine Aufsichtsbehörde intervenieren wir und stellen die erforderlichen Unterlagen zur Verfügung, um die Einhaltung der Entsendungsverpflichtungen zu belegen. Als vereidigtes Übersetzungsbüro Polnisch-Französisch und mit einem eigenen Fachanwalt für Sozialrecht bieten wir Ihnen eine umfassende Betreuung.
Kontakt
Unsere Berater beantworten alle Fragen im Zusammenhang mit der Arbeitnehmervertretung: