Delegowanie pracowników do Szwecji

Delegowanie pracowników do Szwecji oznacza, że pracodawca z innego kraju oddelegowuje pracownika na określony czas w celu wykonania usługi w Szwecji na rzecz konkretnego odbiorcy tych usług. Data rozpoczęcia i zakończenia świadczenia usług musi zostać wyraźnie określona. Pracodawca zagraniczny i usługobiorca ze Szwecji zazwyczaj zawierają umowę, która reguluje, jaką usługę musi świadczyć oddelegowany pracownik. Obie strony mogą należeć do dwóch różnych spółek w ramach tej samej grupy.

Delegowaniem jest także sytuacja, gdy pracodawca za granicą wynajmuje pracowników bezpośrednio dla usługobiorcy w Szwecji lub za pośrednictwem innej firmy, która z kolei wysyła pracownika do usługobiorcy.

Z delegowaniem nie mamy natomiast do czynienia, gdy gdy indywidualny przedsiębiorca wykonuje usługę samodzielnie.

Delegowanie pracowników do Szwecji - podstawy prawne

Szwedzkie przepisy dotyczące delegacji w Szwecji opierają się na podstawowych zasadach wspólnych dla UE i obszaru EOG. Regulacje mają na celu wzmacniać prawa pracowników delegowanych i ułatwiać zatrudnionym pracę w innych krajach UE i EOG, a przedsiębiorstwom oferowanie swoich usług. Mają także na celu zwalczanie dumpingu, co oznacza, że przedsiębiorstwa nie powinny mieć możliwości wykorzystywania różnic w warunkach pracy i zatrudnienia w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Prawa i obowiązki pracowników w czasie delegacji w Szwecji

Pracownicy delegowani do Szwecji posiadają szereg praw i obowiązków, które są uregulowane przez krajowe przepisy oraz specyficzne umowy i branżowe układy zbiorowe.

Środowisko Pracy

Pracownik delegowany ma prawo do bezpiecznego środowiska pracy. Pracodawcy delegujący muszą przestrzegać zarówno ustawy o środowisku pracy, jak i regulacji Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Prac

Dyskryminacja i obraźliwe traktowanie

Zakazuje się dyskryminacji z powodu płci, tożsamości płciowej, pochodzenia etnicznego, religii, niepełnosprawności, orientacji seksualnej oraz wieku. Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać obraźliwym działaniom wobec pracowników.

Godziny pracy i prawo do przerw

Pracownicy delegowani podlegają przepisom ustawy o czasie pracy, która reguluje czas pracy, dyżury, przerwy i odpoczynek nocny. Niemniej jednak, układy zbiorowe mogą modyfikować te przepisy.

Urlop wypoczynkowy

Pracownik delegowany ma prawo do urlopu zgodnie z ustawą, jednak zasady te mogą mieć zastosowanie tylko w przypadku delegacji do Szwecji trwającej dłużej niż osiem dni.

Urlop rodzicielski

Przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego obowiązują również pracowników delegowanych, a dyskryminacja pod tym względem jest zabroniona.

Świadczenia socjalne

Pracownik delegowany jest zazwyczaj ubezpieczony w kraju, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, a prawa do świadczeń socjalnych wynikają z tamtejszych przepisów. W przypadku UE/EOG lub Szwajcarii konieczne jest uzyskanie zaświadczenia A1 w celu określenia kraju, w którym pracownik jest ubezpieczony.

Pracodawcy delegujący są zobowiązani do dokładnego zapoznania się z lokalnymi przepisami oraz umowami branżowymi w celu zapewnienia pełnego przestrzegania praw pracowników delegowanych do Szwecji.

Wynagrodzenie za delegację w Szwecji i obowiązki podatkowe

W Szwecji nie obowiązują przepisy dotyczące płacy minimalnej, w związku z czym nie ma poziomu płacy, który miałby automatycznie zastosowanie w przypadku delegowania pracowników do Szwecji. Jednakże wynagrodzenia mogą być określone w szwedzkich układach zbiorowych, negocjowanych przez organizacje pracowników i pracodawców. Pracownicy delegowani mogą być również uprawnieni do zwrotu kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania podczas delegowania do Szwecji, a także prawa do zakwaterowania. Treść umów różni się w zależności od branży.

Kwestia opodatkowania pracowników delegowanych zależy od różnych czynników, takich jak czas pobytu w Szwecji i umowa podatkowa między Szwecją a krajem pochodzenia. Sprawami związanymi z obowiązkiem podatkowym zarządza Urząd Skarbowy.

Why choose IMPOL?

IMPOL, as representative of hundreds of foreign companies in Francehas developed over the years the know-how to manage online secondments, which allows you to manage all your secondment obligations. Including the storage of compulsory documents, the management of seconded workers. Applications for SIPSI declarations and/or BTP cards. We work 7 days a week to ensure that your project is carried out in accordance with local labour laws, resulting in a smooth stay for your employees and the completion of your work.

Representative

We support you through the entire process of posting workers to France. We provide advice. We help in emergency situations. We apply for special permits to ensure maximum impact and profitability.

Management of applications and documentation

Depending on your needs, we will take care of all the formalities related to the posting to France , from setting up the account to the declaration of the posted workers.

Assistance in the event of inspections

We intervene in the event of an inspection, providing the required documents to substantiate compliance with posting obligations. As a sworn Polish-French translation agency and with our own lawyer specialising in social law, we offer you comprehensive care.

Contact us

Our advisors will answer all your questions about employee representation:

Scroll to Top