węgry

Delegowanie pracowników na Węgry

Pomimo iż zarówno Polska, jak i Węgry należą do Unii Europejskiej, przed wysłaniem pracowników do słynnej stolicy nad Dunajem warto szczegółowo zapoznać się z zasadami świadczenia tam pracy.

Niedokonanie odpowiedniego zgłoszenia delegacji na Węgry, a nawet opóźnienie w rejestracji grozi grzywną, zaznajomienie się zatem z lokalnymi przepisami po prostu się opłaca.

 

Delegowanie pracowników na Węgry - zasady ogólne

W przypadku delegowania pracowników z Polski na Węgry obowiązują przepisy polskiego prawa pracy, chyba że strony postanowią inaczej. Przy indywidualnych umowach o pracę strony mogą wybrać właściwe prawo w oparciu o zasady określone w art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE) nr 593/2008. W myśl powyższego strony mogą zdecydować, że przez okres delegacji wobec pracownika zastosowanie będą miały węgierskie przepisy prawne; ponadto, nawet jeśli zostanie ustalone prawo właściwe, i tak trzeba będzie uwzględniać przepisy węgierskiego ustawodawstwa.

Należy podkreślić, że jeżeli przepisy krajowe są korzystniejsze dla pracownika delegowanego, to właśnie one powinny być stosowane. Na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia warunków pracy na poziomie nie niższym niż obowiązujące w kraju, do którego następuje delegacja.

Pod uwagę trzeba wziąć następujące kwestie:

  • określenie maksymalnych czasów pracy i minimalnych okresów odpoczynku,
  • ustalenie minimalnego wymiaru płatnych urlopów rocznych,
  • ustalenie minimalnych stawek płac, w tym stawek za godziny nadliczbowe (z wyłączeniem uzupełniających zakładowych systemów emerytalnych),
  • określenie warunków wynajmu pracowników, w szczególności w kontekście agencji pracy tymczasowej,
  • zapewnienie bezpieczeństwa, higieny i zdrowia w miejscu pracy,
  • wdrożenie środków ochronnych dla pracujących kobiet w ciąży, kobiet po porodzie, dzieci i młodzieży,
  • zapewnienie równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz przestrzeganie innych przepisów antydyskryminacyjnych

Delegacja na Węgry a systemy zabezpieczenia społecznego i podatki

Jeśli pracownik spełnia warunki określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i zostaje oddelegowany na okres nieprzekraczający 24 miesięcy, podlega polskiemu prawu dotyczącemu ubezpieczeń społecznych. Potwierdzeniem zgodności z przepisami jest zaświadczenie A1 wydawane przez ZUS. Wniosek o zaświadczenie wskazane jest złożyć przed rozpoczęciem delegacji.

Przy delegowaniu pracowników na Węgry w kwestiach podatkowych obowiązuje umowa między Rzecząpospolitą Polską a Węgrami dotycząca unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z nią, wynagrodzenie polskich pracowników podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:

 

1. pracownik przebywa na terenie Węgier przez okres nieprzekraczający łącznie 183 dni w ciągu roku kalendarzowego;

2. wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub osobę działającą w jego imieniu, która nie ma miejsca zamieszkania ani siedziby na terenie Węgier;

3. koszty wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę pracodawcy na terenie Węgier.

Jeśli którykolwiek z tych warunków nie jest spełniony, wynagrodzenie pracownika podlega opodatkowaniu zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce, z zastosowaniem odpowiednich metod unikania podwójnego opodatkowania.

Profesjonalna pomoc przy delegowaniu pracowników z Polski na Węgry

Delegowanie pracowników z Polski do Węgier w naturalny sposób może nastręczać pracodawcom rozmaitych trudności. Porównanie ustawodawstw nie należy do zadań prostych, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że na Węgrzech przepisy dotyczące pracy nie ograniczają się jedynie do węgierskiego kodeksu pracy, ale obejmują także układy zbiorowe zawierane w poszczególnych branżach, jak np. turystyka, przemysł energetyczny, budowlany czy sektor bankowy.

Z uwagi na to, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy specjalizującej się w szeroko pojętym doradztwie z zakresu delegowania pracowników. Impol obsługując przedsiębiorstwa rozmaitych sektorów, gwarantuje trafne rozwiązania, ściśle dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Zapraszamy do współpracy!

Nach oben blättern