Prowadzenie firmy transportowej może okazać się zadaniem niezwykle trudnym i
wymagającym ciągłego przeliczania strat oraz zysków. By jednak odciążyć finanse
przedsiębiorstwa, warto skorzystać z możliwości zwrotu VAT zapłaconego w UE. Jest to
rozwiązanie wyjątkowo efektywne, ponieważ może sobie na nie pozwolić każda firma
znajdująca się na terenie Unii Europejskiej. Jeżeli zaistnieją jakiekolwiek wątpliwości,
można także skorzystać z pomocy ekspertów w dziedzinie finansów oraz prawa
transportowego.
W tym artykule znajdziemy:
Kiedy starać się o zwrot podatku VAT z zagranicy?
Z możliwości skorzystania ze zwrotu podatku mogą skorzystać firmy, których poniesione wydatki były niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Są to między innymi koszty zakupu paliwa, przejazdów płatnych odcinków dróg oraz autostrad, wyżywienia, zakwaterowania czy na przykład artykułów biurowych. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zakupy muszą być potwierdzone fakturami – ich brak powoduje brak możliwości starania się o zwrot VAT. UE pozwala na rozliczenie podatku przez każdą firmę znajdującą się w jej obrębie. Aby uzyskać na ten temat więcej informacji, należy wejść na stronę danej administracji skarbowej lub skorzystać z pomocy eksperta do spraw podatków.
Zwrot akcyzy za paliwo
Międzynarodowe firmy transportowe mogą ubiegać się o zwrot tak zwanej akcyzy za paliwo. Nie należy tego jednak mylić z podatkiem VAT, ponieważ są to dwie różne od siebie rzeczy. Prawo do zwrotu mają firmy zarejestrowane w danym państwie posiadające siedzibę na terenie Unii Europejskiej. Warunkiem jest także wykonywanie transportów przewozu rzeczy samochodem powyżej 7,5 tony lub przewozu osób pojazdem zaopatrzonym przynajmniej w 9 miejsc.
Pomoc ekspertów do spraw podatków
Zwrot podatku VAT z UE może okazać się dla wielu przedsiębiorców dość trudnym wyzwaniem, które może przysporzyć dodatkowego stresu. By nie popełnić błędów, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów zajmujących się szeroko pojętymi finansami. Osoby te zajmą się wszelkimi zadaniami jak zwrot VAT z Francji, z Niemiec, a także zwrot akcyzy z Belgii. Dzięki temu właściciele firm nie będą musieli skupiać się na tego typu zadaniach, które w efekcie mogłyby zostać wykonane nieprawidłowo.
Zwrot podatku VAT z państw Unii Europejskiej może okazać się stosunkowo trudnym zadaniem dla wielu przedsiębiorców. By nie popełnić żadnego ewentualnego błędu, warto skorzystać z pomocy specjalistów do spraw finansów, podatków czy prawa transportowego w danym państwie. Dzięki temu można uniknąć wszelkich niejasności oraz problemów ze skompletowaniem wymaganego kompletu dokumentów. Wcześniej wspomnieni eksperci pomogą w ubieganiu się o zwrot podatku oraz akcyzy za paliwo z UE.