Co zrobić, aby odzyskać VAT z zagranicznej faktury?

Prowadzenie działalności gospodarczej może okazać się stosunkowo trudnym zadaniem. By móc sobie to zadanie ułatwić pod względem finansowym, warto skorzystać z możliwości rozliczania podatku. Szczególnie jeżeli na terenie Europy kupuje się paliwo, płaci za przejazdy autostradą czy wstęp na różnego rodzaju targi. Wszystko to pozwala na odzyskanie VAT z UE. O wniosek występuje się w Polsce. W poniższym tekście można przeczytać o tym, jak odzyskać VAT z zagranicy.

Odzyskiwanie VAT z zagranicy – kiedy się ubiegać?

Odzyskanie podatku VAT z zagranicy może okazać się nie do końca oczywiste. Spowodowane jest to między innymi faktem, że rozliczać można się z dość zróżnicowanych zakupów. O odzyskanie VAT z zagranicy można bowiem ubiegać się, jeśli dane przedsiębiorstwo regularnie nabywało paliwo, płaciło za przejazdy autostradą, wynajmowało środki transportu, ponosiło koszty podróżowania (na przykład autobusem), zakwaterowania, wyżywienia, wydatków luksusowych czy innych rzeczy jak części, narzędzia, naprawy lub artykuły biurowe.

Jak odzyskać VAT z faktury zagranicznej?

Aby móc ubiegać się o zwrot VAT należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek o nazwie VAT-REF. Powinien on zostać wysłany za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Warto dodać, że do załatwienia formalności można ubiegać się również za pośrednictwem pełnomocnika, czyli reprezentanta. W przypadku błędnego wypełnienia dokumentu, system go odrzuci, o czym dostanie się stosowną informację, a błędy zostaną zaznaczone. W tej sytuacji wniosek należy poprawić i ponownie wysłać w celu jego weryfikacji. Może także nastąpić sytuacja, gdy konieczne okaże się dołączenie kompletu dodatkowych pism jak na przykład dokumenty celne. Należy je w takim przypadku wysłać elektronicznie.

Terminy oraz weryfikacja wniosku

Należy pamiętać, aby wniosek został złożony do 30 września roku następującego po roku podatkowym – w innym przypadku odzyskiwanie VAT-u z zagranicy zakończy się niepowodzeniem. O przekazaniu wniosku do państwa członkowskiego zwrotu zostanie się poinformowanym za pośrednictwem wiadomości na podany wcześniej adres e-mail. Jeżeli jednak weryfikacja nie zostanie przyjęta – naczelnik urzędu skarbowego wyda stosowne powiadomienie i nie prześle wcześniej wspomnianego wniosku do danego kraju.

Odzyskiwanie VAT z zagranicznych krajów nie jest zadaniem najtrudniejszym, lecz mimo wszystko może sprawiać nie lada kłopot. Z tego względu warto skorzystać z pomocy prawnej – firmy zajmujące się tego typu usługami z całą pewnością rozwiążą wszelkie problemy, z którymi borykają się przedsiębiorstwa. Po wysłaniu stosownych dokumentów do urzędu skarbowego należy czekać na przyjęcie wniosku lub jego odrzucenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.