DELEGOWANIE

Oddelegowanie pracownika za granicę jest niezwykle istotnym elementem współczesnego biznesu. Rosnąca międzynarodowa współpraca, globalizacja i rozwijające się rynki sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na oddelegowanie pracownika do pracy za granicą. W związku z tym procesem, który niesie ze sobą wiele korzyści, ale również wyzwań, kluczowe jest zrozumienie podstaw wysyłania pracowników za granicę oraz określających je regulacji prawnych.

Czym różnią się zagraniczne delegacje od delegowania pracownika do pracy za granicą?

Choć terminy: “zagraniczne delegacje” i “delegowanie pracownika do pracy za granicą” są w znaczeniu potocznym często używane zamiennie, istnieją między nimi pewne różnice.

Prawna definicja delegacji nie jest niestety wyrażona wprost. Według przepisów Kodeksu pracy w przypadku pracownika w delegacji m.in. zagranicznej powinny być spełnione trzy warunki: pracownik musi otrzymać polecenie wyjazdu służbowego, w trakcie wyjazdu musi wykonywać zadanie służbowe i zarazem powinno być ono wykonywane poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy.

W ustawie brakuje definicji o pracownikach delegowanych oraz oddelegowania, mimo, że ustawodawca przewiduje inne skutki prawne dla delegacji i oddelegowania.

Na podstawie odrębnych uregulowań przyjmuje się, że delegacja pracownika np. za granicę ma charakter incydentalny, krótkoterminowy i nie powinna trwać dłużej niż trzy miesiące łącznie w ciągu w roku. Z kolei delegowanie pracowników w efekcie interpretacji ustawy wiąże się z formalną zmianą miejsca świadczenia pracy oraz modyfikacją umowy na mocy porozumienia stron.

Pracownik delegowany może realizować zagraniczne projekty na rzecz firmy-matki, jej filii lub partnera biznesowego. w konsekwencji może być zobowiązany do przestrzegania przepisów i zasad obowiązujących w kraju, do którego został oddelegowany, zwłaszcza jeśli chodzi o podatki, zabezpieczenia społeczne i warunki pracy.

AEntG – ustawa o delegowaniu pracowników do Niemiec

Wysyłanie pracowników za granicę musi być realizowane nie tylko zgodnie z polskim prawem, ale także adekwatnymi przepisami państwa, do którego pracownik zostaje delegowany do pracy za granicą.

Doskonałym przykładem jest ustawa AEntG (Arbeitnehmer-Entsendegesetz). To niemiecka ustawa o delegowaniu pracowników do Niemiec. Reguluje warunki pracy i płacy dla pracowników delegowanych na terytorium Niemiec przez zagraniczne firmy. Głównym celem AEntG jest zapewnienie, że pracownik delegowany do pracy w Niemczech otrzyma minimalne wynagrodzenie i warunki pracy równoznaczne z tymi, które obowiązują niemieckich pracowników w tych samych sektorach.

Ustawa o delegowaniu pracownika do Niemiec odnosi się m.in. do takich aspektów życia zawodowego, jak maksymalny czas pracy, przerwy w pracy, urlopy, układy zbiorowe o ogólnokrajowym zasięgu, koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia. Celem jest ochrona pracowników przed wyzyskiem i zapewnienie uczciwej konkurencji pomiędzy firmami na niemieckim rynku pracy.

Nowelizacja przepisu dotyczącego delegacji służbowych zagranicznych kierowców

W lutym 2022 r. wprowadzona została nowelizacja przepisu dotyczącego delegacji służbowych zagranicznych kierowców w transporcie międzynarodowym w związku z implementacją tzw. Pakietu Mobilności. Na jej mocy wyłączono zagraniczne przewozy drogowe z definicji podróży służbowej. Od 2 lutego 2022 r. pojęcie podróży służbowej kierowcy obejmuje każde zadanie służbowe wykonywane w ramach krajowych przewozów drogowych, polegające na wykonaniu przewozu drogowego na polecenie pracodawcy lub wyjeździe w celu jego wykonania, poza wcześniej określone miejscowości lub miejsca.

W wyniku zaistnienia niejasności odnośnie delegacji służbowych zagranicznych kierowców, w świetle stanowisk Ministerstwa Infrastruktury oraz Głównego Inspektoratu Pracy za międzynarodowy przewóz jest uznawane całe zadanie przewozowe realizowane przez kierowcę, włączając w to krajowe segmenty podróży, ponieważ są one powiązane z przewozem zagranicznym. W rezultacie, jedynie kierowcy zajmujący się wyłącznie krajowym przewozem drogowym mają możliwość odbywania podróży służbowych.

Impol – wsparcie w delegowaniu pracownika za granicę

Impol to doświadczona firma specjalizująca się w reprezentowaniu polskich przedsiębiorstw na dynamicznych rynkach europejskich. Jako reprezentant firmy zadbamy o Państwa interesy biznesowe, ułatwiając proces ekspansji. Nasz zespół ekspertów zawsze pozostaje na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, co pozwala nam skutecznie działać w różnych krajach już od blisko 30 lat. Wierzymy, że jednym z kluczy do sukcesu naszych klientów na polu międzynarodowym jest profesjonalne reprezentowanie ich firmy za granicą.

Przeprowadzimy dla Państwa analizę mobilności pracowników delegowanych na zagraniczne projekty. Nasi specjaliści pomogą zrozumieć obowiązki nałożone na pracodawcę oraz przygotować potrzebne dokumenty, jak np. zgłoszenie pracowników delegowanych, informując o wszelkich kwestiach prawnych.

Wyznajemy zasadę holistycznego podejścia do klientów, dlatego mogą Państwo liczyć na naszą pomoc w wielu ewentualnych problemach związanych z mobilnością pracowników.

Pomagamy w negocjacjach z klientem czy zagranicznym pracodawcą np. we Francji, rezerwujemy noclegi i odzyskujemy nadpłacony podatek VAT w UE za koszty, takie jak bramki autostradowe, tankowanie, parkingi, wynajęcie hotelu.

Mogą Państwo na nas liczyć w szerokim zakresie czasowym, gdyż zapewniamy kontakt telefoniczny przez 7 dni w tygodniu od godz. od 7:00 do 22:00. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą usług Impol!

Scroll to Top