Delegowanie pracownika do Francji a obowiązki pracodawcy

Francja jest drugim państwem w Europie pod względem ilości delegowanych pracowników. Wyprzedzają ją jedynie Niemcy. Dużą część wcześniej wymienionych pracowników stanowią Polacy. Jak się okazuje, zainteresowanie Francją nie maleje, a nawet regularnie wzrasta. Bardzo istotna jest jednak znajomość prawa, ponieważ niedostosowanie się do niego może skutkować wysoką karą grzywny. W tym celu warto skorzystać z pomocy przedstawiciela we wcześniej wspomnianym zachodnim kraju.

Na czym polega delegowanie pracowników do Francji?

Oddelegowanie pracowników polega na ich tymczasowym przemieszczeniu do innego przedsiębiorstwa we Francji w ramach określonego zadania. Pozwala to na kontrolowanie obecności zagranicznych pracowników we wcześniej wspomnianym kraju, ale także zgodności z obowiązującymi według prawa wymaganiami. Warto dodać, że głównym zadaniem tego rozwiązania jest walka z nielegalnym zatrudnieniem. Pracodawca jest w związku z tym zobowiązany do wyznaczenia przedstawiciela firmy we Francji, sporządzenia specjalnej deklaracji SIPSI dla jednego pracownika oraz jego zadania, a także udostępnienie przez przedstawiciela całej dokumentacji związanej z działalnością we wcześniej wymienionym państwie.

Przedstawicielstwo we Francji

Zgodnie z francuskim prawem konieczne okazuje się wyznaczenie przedstawiciela firmy. Z jednej strony dla przedsiębiorstw może to być nie lada kłopot ze względu na dodatkowe formalności oraz związane z tym koszty. Jednak analizując tę sytuację w sposób „chłodny”, dojdzie się do wniosku, że jest to rozwiązanie korzystne. Zgodnie z prawem przedstawiciel powinien doskonale znać prawo, a dodatkowo biegle posługiwać się językiem francuskim. Jako że jest ekspertem, w przypadku ewentualnych kontroli może on skutecznie załatwiać wszelkie formalności, czasem nieco stresujących dla polskich pracodawców. W efekcie może on niejednokrotnie wyciągnąć firmę z wszelkich opresji oraz wytłumaczyć zaistniałą sytuację.

Przedstawiciel firmy we Francji jest osobą, która może bronić interesów firmy ze względu na jego biegłą znajomość języka oraz prawa funkcjonującego we wcześniej wspomnianym państwie. Warto dodać, że jego wyznaczenie zostało sprecyzowane prawnie, a co za tym idzie, czynność ta jest wymagana. Za niedostosowanie się do obowiązujących przepisów mogą grozić surowe kary. Nowe prawo jest odpowiedzią na nielegalne zatrudnienie, które niejednokrotnie miało miejsce we Francji. Dzięki temu rozwiązaniu pracodawca jest zobowiązany do przedstawienia odpowiedniej dokumentacji swojej firmy.

Scroll to Top