
Delegowanie pracowników na Litwę
Pracownik pozostający w delegacji na Litwie to osoba, która pracuje w innym państwie, ale została czasowo wysyłana do pracy na terytorium Republiki Litewskiej. Zgodnie z ustawodawstwem Unii Europejskiej oraz przepisami krajowymi, pracownicy przybyli do tego kraju mają prawo do odpowiednich gwarancji pracy ze względu na m.in.: zakaz dyskryminacji, normy zdrowotne i higieniczne, warunki pracy, wynagrodzenie, urlop, wymiar czasu pracy oraz odpoczynku [1].
Delegowanie pracowników na Litwę musi nastąpić zgodnie z umową o świadczenie usług lub wykonanie robót, zawartą przez pracodawcę z klientem działającym na terenie Republiki Litewskiej. Przepisy uwzględniają także pracę w oddziale, przedstawicielstwie, spółce lub innym zakładzie pracy pracodawcy, a także pracę w charakterze pracownika tymczasowego [2].
Zgłoszenie delegowania pracowników na Litwę
Pracodawca planujący delegowanie pracowników do pracy na Litwie jest zobligowany do przekazania informacji na ten temat oddziałowi terenowemu Państwowej Inspekcji Pracy. W zgłoszeniu należy dokładnie określić miejsce delegowania, czas jego trwania oraz gwarancje, które przysługują osobie oddelegowanej.
W sytuacji, gdy przewiduje się delegację na Litwie trwającą dłużej niż 30 dni, firma delegująca ma obowiązek wcześniejszego powiadomienia o tym Państwowej Inspekcji Pracy. Organ przeprowadza wówczas niezbędne kontrole w celu upewnienia się, że osoby delegowane pracują legalnie i przestrzegane są odpowiednie przepisy.
Delegacja na Litwie - kierowcy
W przypadku kabotażu oraz transportu międzynarodowego podstawowym krokiem, jeśli chodzi o delegację kierowcy na Litwie, jest złożenie deklaracji oddelegowania pracownika przed rozpoczęciem przez niego podróży służbowej.[3]
W trakcie jej trwania kierowcy powinni posiadać następujące dokumenty:
- kopię zgłoszenia oddelegowania (w wersji elektronicznej lub papierowej),
- dowód wykonania przewozu na terenie kraju przyjmującego (na przykład list przewozowy)
- zapisy z tachografu dokumentujące czas pracy i przerwy kierowców.
Organy kontrolne mają prawo zwrócić się do pracodawcy o wykazanie dodatkowych dokumentów. Wśród nich mogą się znaleźć:
- paski wynagrodzeń i potwierdzenia wpłat,
- zapisy z tachografów i karty czasu pracy,
- dowód, że operacja transportowa została wykonana w państwie przyjmującym,
- umowa o pracę osoby delegowanej,
- warunki jej płacy i pracy.
- https://www.migration.lt/komandiruotu-uzsienieciu-darbas
- https://www.vdi.lt/Forms/Tekstas1.aspx?Tekstai_ID=775
- https://europa.eu/youreurope/business/human-resources/posted-workers/drivers/index_lt.htm
Dlaczego wybrać IMPOL?
Firma IMPOL, jako przedstawiciel setek firm zagranicznych we Francji, wypracowała przez lata know-how w zakresie zarządzania oddelegowaniem online, które pozwala na zarządzanie wszystkimi obowiązkami związanymi z oddelegowaniem. W tym przechowywanie obowiązkowych dokumentów, zarządzanie oddelegowanymi pracownikami. Wnioski o wydanie deklaracji SIPSI lub/i kart BTP. Pracujemy 7 dni w tygodniu, aby zapewnić, ze Państwa projekt jest realizowany zgodnie z lokalnym prawem pracy, co przełoży się na bezproblemowy pobyt Państwa pracowników oraz realizacje założonych prac.
Reprezentant
Wspieramy Cię przez cały proces delegowania pracowników do Francji. Doradzamy. Pomagamy w sytuacjach losowych. Wnioskujemy o specjalne pozwolenia w celu zapewnienia maksymalizacji efektów i rentowności.
Zarządzanie wnioskami i dokumentacją
W zależności od Państwa potrzeb, zajmiemy się wszelkimi formalnościami związanymi z delegowaniem do Francji , od założenia konta do deklaracji oddelegowanych pracowników.
Pomoc w razie kontroli
Interweniujemy w przypadku kontroli przez inspekcję, dostarczając wymagane dokumenty dla niezbędnych do uzasadnienia zgodności z obowiązkami w zakresie delegowania. Jako biuro tłumaczeń przysięgłych polsko-francuskich oraz mając swojego prawnika specjalizującego się w prawie socjalnym, oferujemy Państwu kompleksowa opiekę.
Skontaktuj się z nami
Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z reprezentacją pracowników: