Strajki we Francji,utrudnienia dla polskich przewoźników

Od kilku miesięcy we Francji rośnie niezadowolenie społeczne w tym niezadowolenie przewoźników francuskich.

Powodem jest szereg zmian w prawie emerytalnym, ciecia świadczeniach społecznych, a w przypadku transportu brak obniżek paliwa, a co gorsza zwiększenie akcyzy.

Na początku grudnia francuskie stowarzyszenie transportu L’OTRE przeprowadziło strajk w wielu miastach Francji, domagając się usunięcia z budżetu na rok 2020 art. 15 odnoszącego sie do obniżenia rabatu z akcyzy na olej napędowy o 0,02€/l. Zmiana ta dotyczy także, firm polskich, które tankują we Francji olej napędowy i są uprawnione do odzyskania nadpłaconej akcyzy. Gdzie na II semestr 2019 stawki do zwrotu wynoszą odpowiednio 177.1€/1000l.

Federacja, której przewodniczy Aline Mesples, zamierza pozostać w zgodzie z tym, co określiła pod koniec 2014 r. jako “czerwoną linię”, kiedy podatek ekologiczny został zawieszony, a wzrost o 4 centy akcyzy na olej napędowy (TICPE) zostal wprowadzony przez Państwo jako “rekompensata” za ten środek.

Obecne pragnienie rządu, aby obniżyć rabat na olej napędowy o 2 centy za litr (więcej o możliwości uzyskania zwrotu nadpłaconej akcyzy dla przewoźników polskich piszemy tutaj), pozostawia przewoźników transportowych zaniepokojonych. OTRE zamierza zająć się tą zbiorową obawą z zamiarem jednoczesnego wysłania wiadomości do władz publicznych, że jakiekolwiek ewentualne wyeliminowanie możliwości odliczenia akcyzy na komercyjne użytkowanego oleju napędowego byłoby nie do przyjęcia. “To, co zaczyna się dziać, to nie tylko 2 centy rabatu na olej napędowy, ale także proces mający na celu wyeliminowanie komercyjnego oleju napędowego w perspektywie długoterminowej, mówi Jean-Marc Rivera, sekretarz generalny OTRE.

W ramach obecnej sytuacji sugerujemy Państwu konsultowanie aktualnych przeszkód na trasie za pomocą rządowej strony o aktualnym natężeniu ruchu, wypadkach, incydentach na drogach Francji: https://www.bison-fute.gouv.fr/

Ci z Państwa którzy chcieliby dowiedzieć sie więcej jak skorzystać z możliwości odzyskania podatku akcyzowego we Francji proszę o kontakt na [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *