Część naszej działalności związana jest ze wspieraniem firm, które ubiegają się o zwrot podatku VAT w Niemczech. Współpracujemy z przedsiębiorstwami z różnych branż, w tym np. transportu. Zwrotami VAT za zakupy w Niemczech zajmujemy się od wielu lat. Dzięki tak dużemu doświadczeniu jesteśmy w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. Naszym celem jest szybkie załatwienie sprawy oraz zadowolenie Klienta. W Niemczech obowiązują dwie stawki VAT. Pierwsza z nich wynosi 19%. To podstawowa stawka dotycząca m.in. kosztów zakupu paliw. Istnieje też obniżona stawka – 7%, która obejmuje koszty poniesione np. za noclegi.
Kto może starać się o zwrot podatku VAT w Niemczech?
Szczegółowe informacje na temat zasad zwrotu podatku od dodanej wartości opisane są w Dyrektywie Rady 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 r. Zgodnie z nią o zwrot VAT z Niemiec mogą starać się firmy, które są czynnym podatnikiem VAT na terenie Polski i mają poprawnie wystawione faktury. Warto jednak zaznaczyć, że o odzyskanie VAT nie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa prowadzące stałą działalność na terenie Niemiec (nie dotyczy firm zajmujących się transportem i świadczących usług pomocniczych związanych z tą branżą) lub mają siedzibę albo oddział w tym kraju.
Wysokość zwrotu podatku VAT z Niemiec
Najniższa kwota, jaka jest potrzebna w celu złożenia wniosku o zwrot podatku za zakupy w Niemczech, wynosi 400 euro. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to wniosków za okres krótszy niż rok kalendarzowy. Jeśli chodzi o wnioski całoroczne lub za okres od listopada do grudnia, minimalna kwota to 50 euro.
Odzyskanie VAT z Niemiec – za co?
W Niemczech można ubiegać się o zwrot VAT naliczony przy zakupie towarów lub usług, nabytych przez firmy we wspomnianym kraju. W związku z tym można starać się o VAT za paliwo, oleje, opłaty drogowe, hotele, parkingi czy wynajem środków transportu.
Zwrot VAT w Niemczech – dokumenty
Oprócz wniosku o zwrot podatku VAT z Niemiec trzeba dostarczyć również inne dokumenty. Wśród nich są paragony. Należy jednak pamiętać, że są one akceptowane, jeżeli nie przekraczają wartości 250 euro brutto, a dodatkowo musi się na nich znaleźć pieczątka firmy kupujących towar lub usługę. Jeśli wartość transakcji jest wyższa, konieczne jest przedstawienie faktury. Inną możliwością jest pieczęć stacji paliw z adnotacją pracownika wraz z datą i podpisem.
Składanie wniosku o zwrot VAT – Niemcy
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak odzyskać VAT zapłacony w Niemczech. Wniosek wraz z pozostałymi dokumentami należy złożyć w Urzędzie Skarbowym właściwym dla prowadzonej firmy. Pracownicy urzędu weryfikują go, a następnie przekazują go do kraju zwrotu. Tam dokumenty są ponownie sprawdzane i na tej podstawie wydawana jest decyzja o zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku.
Wniosek o odzyskanie VAT z Niemiec składa się kwartalnie, rocznie albo za okres listopad – grudzień. Możliwe jest też złożenie dokumentów za rok ubiegły. W tym przypadku dokumenty trzeba dostarczyć do 30 września.