Delegowanie pracowników do Holandii

Firmy zarejestrowane w Polsce, dokonujące delegowania pracowników do Holandii, od 1. marca 2020 roku są zobowiązane do ich notyfikacji. Wymóg ten dotyczy zarówno przedsiębiorstw, jak i agencji pracy tymczasowej, które najczęściej są pracodawcami dla osób wyjeżdżających na delegację do Holandii. Obowiązek obejmuje również delegowanie obywateli z krajów trzecich.

Rząd holenderski może dzięki temu czuwać nad tym, by osoby czasowo pracujące w tym kraju, wykonywały ją w bezpiecznych i godnych warunkach. Umożliwia to weryfikację, czy przestrzegane są odpowiednie holenderskie przepisy, a ponadto zapobieganie nieuczciwej konkurencji.

Delegowanie pracowników do Holandii - obowiązkowa notyfikacja

Notyfikacja jest procesem zgłaszania danych osób kierowanych do Holandii na delegację przez pracodawców zagranicznych do systemu dostępnego na dedykowanym portalu. Pracodawcy muszą dokonać jej przed przybyciem pracowników do Holandii, podając szczegółowe informacje o ich pracy, czasie jej trwania, miejscu wykonywania i danych wszystkich stron związanych z delegowaniem. Aby zgłoszenie stało się ważne, niezbędne jest potwierdzenie go przez usługobiorcę w Holandii.

Pracodawcy zagraniczni muszą spełnić obowiązek notyfikacji niezależnie od sektora, w którym zatrudnieni zostaną ich pracownicy, jak również od ich narodowości. Dotyczy to także pracodawców w ramach firm międzynarodowych delegujących pracowników do oddziałów w Holandii.

Osoby samozatrudnione prowadzące działalność w Polsce i działające w Holandii także muszą spełnić obowiązek notyfikacji. Dotyczy to branż takich jak budownictwo, przemysł, rolnictwo, ogrodnictwo, przetwórstwo spożywcze, sprzątanie i transport. Wskazane jest sprawdzenie każdorazowo, czy sektor, w jakim działa osoba samozatrudniona, podlega temu obowiązkowi.

Transport w Holandii

Regulacje przypominające MILOG, w Holandii obejmują kierowców delegowanych pracujących na rzecz firmy z siedzibą w Unii Europejskiej. Kierowca uznawany jest za delegowanego, jeżeli spełnia pewne ustalone kryteria, takie jak uczestnictwo w kabotażu lub transporcie typu „cross-trade”. W większości sytuacji kierowców oddelegowanych należy zarejestrować na Europejskim Portalu Notyfikacyjnym (IMI).

Kierowcy oddelegowani mają prawo do otrzymania holenderskiego, ustawowo ustalonego minimalnego wynagrodzenia zgodnego z obowiązującymi zbiorowymi układami pracy (cao), a także do minimalnej ilości dni urlopowych. Ponadto przysługuje im prawo do równego traktowania oraz do korzystania z określonych warunków zatrudnienia, które są standardem w państwie członkowskim UE, na którego terenie realizują swoje zadania.

Kary za niedopełnienie obowiązków związanych z delegacją do Holandii

Niedopełnienie obowiązku notyfikacji skutkuje nałożeniem surowych kar. Pracodawcy zagraniczni mogą być ukarani wysoką grzywną za niezgłoszenie delegowania pracowników do Holandii, a kwota kary rośnie wraz ze wzrostem liczby niezgłoszonych osób zatrudnionych. Adekwatnym sankcjom podlega również osoba samozatrudniona, która nie dokona notyfikacji oraz nie posiada lub nie dostarczy w ustalonym terminie odpowiednich dokumentów potwierdzających jej pracę.

Dlaczego wybrać IMPOL?

Firma IMPOL, jako przedstawiciel setek firm zagranicznych we Francji, wypracowała przez lata know-how w zakresie zarządzania oddelegowaniem online, które pozwala na zarządzanie wszystkimi obowiązkami związanymi z oddelegowaniem. W tym przechowywanie obowiązkowych dokumentów, zarządzanie oddelegowanymi pracownikami. Wnioski o wydanie deklaracji SIPSI lub/i kart BTP. Pracujemy 7 dni w tygodniu, aby zapewnić, ze Państwa projekt jest realizowany zgodnie z lokalnym prawem pracy, co przełoży się na bezproblemowy pobyt Państwa pracowników oraz realizacje założonych prac.

Reprezentant

Wspieramy Cię przez cały proces delegowania pracowników do Francji. Doradzamy. Pomagamy w sytuacjach losowych. Wnioskujemy o specjalne pozwolenia w celu zapewnienia maksymalizacji efektów i rentowności.

Zarządzanie wnioskami i dokumentacją

W zależności od Państwa potrzeb, zajmiemy się wszelkimi formalnościami związanymi z delegowaniem do Francji , od założenia konta do deklaracji oddelegowanych pracowników.

Pomoc w razie kontroli

Interweniujemy w przypadku kontroli przez inspekcję, dostarczając wymagane dokumenty dla niezbędnych do uzasadnienia zgodności z obowiązkami w zakresie delegowania. Jako biuro tłumaczeń przysięgłych polsko-francuskich oraz mając swojego prawnika specjalizującego się w prawie socjalnym, oferujemy Państwu kompleksowa opiekę.

Skontaktuj się z nami

Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z reprezentacją pracowników:

Scroll to Top