
Delegowanie pracowników do Grecji
We współczesnym biznesie wykorzystuje się rozmaite sposoby na rozwój firmy. Jednym z nich jest delegowanie pracowników do pracy za granicę. To coraz powszechniejsza metoda, na którą wpływa rosnąca międzynarodowa współpraca. Należy jednak pamiętać, że przy wysyłaniu pracowników do obcego kraju trzeba przestrzegać zarówno prawa polskiego, jak i przepisów panujących w innym państwie. Jeśli napotkałeś problemy przy delegowaniu pracowników do Grecji, służymy fachowym wsparciem. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tej branży jesteśmy w stanie zapewnić specjalistyczne doradztwo w zakresie załatwiania formalności. Współpracujemy przede wszystkim z przedsiębiorstwami działającymi w transporcie, budownictwie czy zajmującymi się spawaniem i montażem konstrukcji.
Delegacja do Grecji – podstawowe zasady
Delegowanie pracowników do Grecji, podobnie jak w przypadku innych krajów, wiąże się z tymczasowością. To oznacza, że praca za granicą wykonywana jest przez określony czas. Zgodnie z tym wyróżnia się dwa okresy delegowania – krótkoterminowy i długoterminowy. Z pierwszym z nich mamy do czynienia, gdy delegacja do Grecji nie przekracza 12 miesięcy, a z drugim w momencie, gdy pracownik odsyłany jest do pracy na czas powyżej roku. Kolejną istotną rzeczą jest to, że pracodawca musi zapewnić delegowanym takie same warunki zatrudnienia, jakie obowiązują na mocy prawa lub wykorzystywanych umów zbiorowych. Dotyczy to w szczególności:
- minimalnych okresów odpoczynku,
- maksymalnego czasu pracy,
- wynagrodzenia,
- bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy,
- warunków zakwaterowania,
- równego traktowania kobiet i mężczyzn.
Jeśli kwestie te są korzystniejsze dla pracownika w Polsce niż w Grecji, wówczas utrzymuje się polskie warunki pracy podczas całego okresu delegacji. Należy też dodać, że pracodawca, który wysłał pracowników w delegację do Grecji, na okres do 8 dni w ciągu roku nie ma obowiązku dostosowywania się do przepisów związanych z wynagrodzeniem i urlopem rocznym.
Delegowanie pracowników do Grecji a ubezpieczenie społeczne i podatki
Jeśli delegacja pracowników do Grecji nie przekracza 24 miesięcy, konieczne jest posiadanie zaświadczenia A1. Dokument ten stanowi potwierdzenie podlegania konkretnemu systemowi ubezpieczenia społecznego. W naszym kraju zaświadczenie to wydawane jest przez ZUS. Wniosek o jego otrzymanie należy złożyć przed delegowaniem pracowników do pracy za granicą. Jeżeli zabraknie zaświadczenia A1, kraj, do którego delegowani zostali pracownicy, może nałożyć na nich lub pracodawcę obowiązek opłacenia składek, a także karę w wysokości 10 500 euro. Warto jednak podkreślić, że istnieje możliwość anulowania kary. W tym celu konieczne jest retroaktywne uzyskanie zaświadczenia A1.
Przy delegowaniu pracowników do Grecji trzeba też zapoznać się z przepisami dotyczącymi podatków. We wspomnianym kraju obowiązują 4 stawki podatkowe: 22%, 29%, 37% i 45%. Warto jednak zaznaczyć, że Polska i Grecja podpisały umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Co więcej, pracownik podlega pod system podatkowy w Polsce, jeśli jest polskim rezydentem podatkowym, czyli na terenie Rzeczypospolitej Polskiej ma centrum osobistych lub gospodarczych interesów albo przebywa na terenie naszego kraju ponad 183 dni w roku podatkowym.
Warum IMPOL wählen?
IMPOL, als Vertreter von Hunderten von ausländischen Unternehmen in Frankreichhat im Laufe der Jahre ein Know-how für die Online-Verwaltung von Entsendungen entwickelt, das es Ihnen ermöglicht, alle Ihre Entsendungsverpflichtungen zu verwalten. Einschließlich der Aufbewahrung der vorgeschriebenen Dokumente, der Verwaltung der abgeordneten Mitarbeiter. Anträge auf SIPSI-Erklärungen und/oder BTP-Karten. Wir arbeiten 7 Tage in der Woche, um sicherzustellen, dass Ihr Projekt in Übereinstimmung mit den örtlichen Arbeitsgesetzen durchgeführt wird, was sich in einem reibungslosen Aufenthalt Ihrer Mitarbeiter und der Fertigstellung Ihrer Arbeit niederschlägt.
Abgeordneter
Wir unterstützen Sie während des gesamten Prozesses der Entsendung von Mitarbeitern nach Frankreich. Wir beraten Sie. Wir helfen Ihnen in Notsituationen. Wir beantragen Sondergenehmigungen, um sicherzustellen, dass Sie Ihre Wirkung und Rentabilität maximieren.
Verwaltung von Anträgen und Unterlagen
Je nach Bedarf kümmern wir uns um alle Formalitäten im Zusammenhang mit der Entsendung nach Frankreich, von der Einrichtung des Kontos bis zur Meldung der entsandten Mitarbeiter.
Unterstützung im Falle von Inspektionen
Im Falle einer Kontrolle durch eine Aufsichtsbehörde intervenieren wir und stellen die erforderlichen Unterlagen zur Verfügung, um die Einhaltung der Entsendungsverpflichtungen zu belegen. Als vereidigtes Übersetzungsbüro Polnisch-Französisch und mit einem eigenen Fachanwalt für Sozialrecht bieten wir Ihnen eine umfassende Betreuung.
Kontakt
Unsere Berater beantworten alle Fragen im Zusammenhang mit der Arbeitnehmervertretung: