Zakładanie firmy we Francji

Francja zaliczana jest do dziesięciu największych gospodarek na świecie i uchodzi za jedno z najlepszych miejsc do inwestycji zagranicznych w Europie. Polska plasuje się w ścisłej w czołówce państw Europy Środkowo-Wschodniej pod względem liczby tworzonych tu nowych miejsc pracy.

Zakładanie firmy we Francji – struktury prawne

Analogicznie jak w naszym kraju, jeśli chodzi o zakładanie firmy we Francji najchętniej wybieraną formą prowadzenia działalności są spółki kapitałowe. Przedsiębiorcy chcący rozwinąć tu swoją działalność mają kilka różnych struktur prawnych do wyboru:

  1. SARL (Société à responsabilité limitée): spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i będąca odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. To popularna forma dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kapitał zakładowy jest podzielony na udziały, a właściciele ponoszą ograniczoną odpowiedzialność.
  2. SAS (Société par actions simplifiée): spółka akcyjna uproszczona. Jest to elastyczna forma prawna, która umożliwia dostosowanie statutu do indywidualnych potrzeb. Jest bardziej odpowiednia dla większych firm.
  3. SA (Société Anonyme): spółka akcyjna, która jest odpowiednikiem polskiej spółki akcyjnej (S.A.). Jest to forma często wybierana przez duże korporacje.
  4. Auto-Entrepreneur: forma jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest odpowiednia dla osób pracujących samodzielnie. Jest to prosta forma, która obejmuje uproszczone procedury zarówno podatkowe, jak i administracyjne.
  5. EURL (Entreprise Unipersonnelle à Responsabilité Limitée): spółka jednoosobowa z ograniczoną odpowiedzialnością.
  6. SNC (Société en Nom Collectif): spółka komandytowa, która obejmuje partnerów odpowiedzialnych nieograniczenie oraz partnerów komandytariuszy z ograniczoną odpowiedzialnością.
  7. SARL de famille: specjalny rodzaj SARL, który jest dostępny tylko dla członków rodziny.
  8. Société Civile Immobilière (SCI): spółka cywilna zajmująca się inwestycjami nieruchomościowymi.
  9. Société Coopérative (SC): spółka spółdzielcza, w której właściciele wspólnie zarządzają firmą i dzielą się zyskami.
  10. Société en commandite par actions (SCA): spółka komandytowo-akcyjna, która łączy elementy spółki akcyjnej z elementami spółki komandytowej.
  11. Société par actions simplifiée unipersonnelle (SASU): jednoosobową spółka akcyjna uproszczona, która jest odpowiednikiem SAS dla jednego właściciela.
  12. Société d’Exercice Libéral (SEL): forma dla wolnych zawodów.

Każda z tych struktur ma swoje własne wymogi i korzyści, dlatego warto skonsultować się z profesjonalnymi doradcami, aby wybrać tę najodpowiedniejszą dla swojego biznesu.

Zakładanie firmy we Francji – informacje ogólne

W przypadku zakładania firmy we Francji wszystkie słowa w jej nazwie muszą być w języku francuskim lub angielskim. Ponadto nazwa musi kończyć się słowem, frazą lub skrótem określającym formę organizacyjno-prawną działalności. Wybraną nazwę weryfikuje się w urzędzie patentowym (Institut national de la propriété industrielle).

Aby zarejestrować firmę we Francji, należy skontaktować się z Centrum Formalności Przedsiębiorstw (Centre de Formalités des Entreprises) i dostarczyć odpowiednie dokumenty.

Po dokonaniu rejestracji, Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych INSEE (Institut national de la statistique et des tu des economiques) nadaje przedsiębiorstwu numer SIRET (Systeme informatique pour le repertoire des etablissements) i SIREN (Systeme informatique pour le repertoire des entreprises et etablissements). Numer SIREN identyfikuje podmiot gospodarczy, natomiast numer SIRET identyfikuje zarówno podmiot gospodarczy, jak i jego konkretną funkcję lub siedzibę.

Część działalności wymaga zadeklarowania gwarancji finansowych, dlatego warto skonsultować się z profesjonalnymi doradcami, aby upewnić się jakie wymagania musi spełnić Twoja przyszła firma.

W przypadku zakładania firmy we Francji z założeniem zatrudnienia pracowników należy dokładnie zapoznać się z francuskimi przepisami dotyczącymi zatrudnienia, w tym umów o pracę, wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych, urlopów, czy zgłoszeń pracowników. Trzeba mieć na uwadze, że we Francji poza kodeksem pracy obowiązują również układy zbiorowe, które są odrębne dla każdej branży, nierzadko także regionu. Dużą rolę w obszarze stanowienia przepisów prawa pracy odgrywają związki zawodowe działające na poziomie regionalnym, branżowym i zakładowym.

Wykorzystaj nasze doświadczenie przy zakładaniu Twojej firmy we Francji!

Z zakładaniem firmy we Francji powiązane są rygorystyczne przepisy dotyczące księgowości. Aby prawidłowo prowadzić księgi i składać odpowiednie sprawozdania finansowe dobrze jest korzystać z doświadczonej na tym rynku firmy, która posiada wystarczającą wiedzę na temat francuskich przepisów i jest w stanie udzielić szerokiej pomocy w zakresie prowadzenia biznesu.

Impol jest bezpośrednim przedstawicielem firm z siedzibą we Francji. Od wielu lat skutecznie zajmujemy się reprezentacją polskich firm na rynkach europejskich, w tym renomowanych branż, jak automotive, budownictwo, transport i logistyka.

Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze spraw administracyjno-kadrowych. Gwarantujemy wsparcie m.in. w prowadzeniu księgowości w zależności od ilości faktur, bilansu rocznego, konsultacji księgowych i dokumentacji pracowniczej.

Podczas zakładania firmy we Francji można liczyć na naszych specjalistów przy rejestracji do CNFE, PROBTP i VAT. Oferujemy ponadto wsparcie prawne np. przygotowujące do kontroli URSSAF

Nasi profesjonalni doradcy klarownie objaśnią proces zakładania firmy we Francji. W Impol doskonale rozumiemy, że każdy przypadek może być inny, dlatego zawsze podchodzimy do naszych klientów w sposób indywidualny, by pomóc zrozumieć wszystkie szczegóły i wymagania związane z konkretną sytuacją. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Scroll to Top