Delegowanie pracowników do Polski

Obecnie liczne przedsiębiorstwa, zarówno z Unii Europejskiej, jak i spoza jej granic, zakładają swoje filie oraz placówki w naszym kraju, gdyż rośnie jego atrakcyjność dla inwestorów. Ten dynamiczny trend współgra z migracją osób zatrudnionych – gościmy u nas różnorodnych specjalistów w efekcie delegowania pracowników do Polski. Bez względu na to, czy ma się do czynienia z delegacją czasową czy stałą, obywatele innych państw muszą mieć uregulowaną sytuację legalnego pobytu oraz zatrudnienia zgodnie z polskim prawem.

Podstawy prawne delegowania pracowników w Polsce

Artykuł 45 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej gwarantuje swobodę przepływu pracowników w obrębie UE, stanowiąc jedno z kluczowych założeń traktatowych. Zobowiązuje on m.in. do eliminacji wszelkich form dyskryminacji ze względu na przynależność państwową pracowników krajów członkowskich.
Unijne prawo dotyczące delegowania pracowników także w Polsce ma na celu zagwarantowanie im ochrony poprzez ustanowienie obowiązujących przepisów dotyczących warunków pracy, a także dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo w jej miejscu. W naszym kraju kwestie te regulowane są przez ustawę z dnia 10 czerwca 2016 roku o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.
Delegowanie pracowników do Polski następuje w celu wypełnienia umowy zawartej przez delegujące przedsiębiorstwo z zagranicznym partnerem biznesowym, którą pracownicy wykonują pod kierownictwem delegującego przez cały okres świadczenia pracy za granicą. Pracownicy mogą być też delegowani do zakładu pracy w innym kraju członkowskim, będącego częścią grupy
przedsiębiorstw, do której należy pracodawca delegujący. Kolejnym przewidzianym przypadkiem jest delegowanie w ramach pracy tymczasowej.

Delegowanie pracowników do Polski - obowiązki pracodawcy

Do obowiązków pracodawcy delegującego pracowników do naszego kraju należy w szczególności:
złożenie w Państwowej Inspekcji Pracy nie później niż w dniu rozpoczęcia świadczenia usługi oświadczenia o delegowaniu pracownika;
wyznaczenie osoby pośredniczącej w kontaktowaniu się z Państwową Inspekcją Pracy a delegującym pracodawcą;
przechowywanie na terenie naszego kraju dokumentacji związanej z zatrudnieniem cudzoziemca;
informowanie Państwowej Inspekcji pracy o wszelkich zmianach w danych z oświadczenia o delegowaniu.
Przez okres delegowania nadal zachowują ważność obowiązki wynikające ze stosunku pracy, regulowane przez prawo właściwe dla umowy o pracę. Pracodawca z zagranicy jest zobowiązany jednak respektować polskie regulacje prawne.

Delegowanie pracowników do Polski z krajów spoza UE

Oprócz legalizacji pracy cudzoziemca, w przypadku pracowników spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii wymagana jest również legalizacja ich pobytu w Polsce. O zezwolenie na wizę lub pobyt czasowy na okres delegowania nie dłuższy niż 3 lata można się ubiegać na podstawie adekwatnego zezwolenia. Istnieje podział na zezwolenie na pracę typu C, D lub E, z uwagi na kraj pochodzenia pracownika, długość okresu delegowania oraz charakter świadczonej usługi.

Kontrola PIP

Państwowa Inspekcja Pracy może przeprowadzać kontrolę zatrudnienia pracowników delegowanych, wymagając od pracodawców zagranicznych wyjaśnień oraz dokumentacji. Kontrola obejmuje ocenę zgodności z przepisami, zwłaszcza dotyczącymi tymczasowości delegacji i minimalnych warunków zatrudnienia. Wykrycie nieprawidłowości lub zaniedbań ze strony pracodawcy delegującego grozi mu karą grzywny.

Dlaczego wybrać IMPOL?

Firma IMPOL, jako przedstawiciel setek firm zagranicznych we Francji, wypracowała przez lata know-how w zakresie zarządzania oddelegowaniem online, które pozwala na zarządzanie wszystkimi obowiązkami związanymi z oddelegowaniem. W tym przechowywanie obowiązkowych dokumentów, zarządzanie oddelegowanymi pracownikami. Wnioski o wydanie deklaracji SIPSI lub/i kart BTP. Pracujemy 7 dni w tygodniu, aby zapewnić, ze Państwa projekt jest realizowany zgodnie z lokalnym prawem pracy, co przełoży się na bezproblemowy pobyt Państwa pracowników oraz realizacje założonych prac.

Reprezentant

Wspieramy Cię przez cały proces delegowania pracowników do Francji. Doradzamy. Pomagamy w sytuacjach losowych. Wnioskujemy o specjalne pozwolenia w celu zapewnienia maksymalizacji efektów i rentowności.

Zarządzanie wnioskami i dokumentacją

W zależności od Państwa potrzeb, zajmiemy się wszelkimi formalnościami związanymi z delegowaniem do Francji , od założenia konta do deklaracji oddelegowanych pracowników.

Pomoc w razie kontroli

Interweniujemy w przypadku kontroli przez inspekcję, dostarczając wymagane dokumenty dla niezbędnych do uzasadnienia zgodności z obowiązkami w zakresie delegowania. Jako biuro tłumaczeń przysięgłych polsko-francuskich oraz mając swojego prawnika specjalizującego się w prawie socjalnym, oferujemy Państwu kompleksowa opiekę.

Skontaktuj się z nami

Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z reprezentacją pracowników:

Czas pracy i wymiar urlopu

Scroll to Top