Delegowanie pracowników do Belgii

W Belgii unijna dyrektywa dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz dyrektywa w sprawie egzekwowania dyrektywy 97/71/WE i zapobiegania nadużyciom zostały już wprowadzone i są obecnie skrupulatnie monitorowane przez belgijskie organy nadzoru pracy. Inspekcje pracy sprawdzają zgodność warunków zakwaterowania pracowników oraz przestrzeganie wymagań dotyczących warunków zatrudnienia, wynikających z powszechnie przyjętych umów zbiorowych. Przedsiębiorcy przewidujący delegowanie pracowników do Belgii powinni być świadomi tego faktu i dostosować się do obowiązujących przepisów.

Zasady delegowania pracownika do Belgii

W przypadku wysyłania pracowników do pracy w Belgii istotne jest szczególne uwzględnienie kwestii związanych z układami zbiorowymi pracy, ubezpieczeniami społecznymi oraz specyficznymi dla tamtejszego systemu prawnego zasadami rejestracji w Limosie oraz obecności w miejscu pracy.

Podstawą delegowania pracownika do Belgii jest zawarcie umowy z belgijskim zleceniodawcą. Warto zaznaczyć, że tylko zarejestrowane i uznane agencje pośrednictwa pracy w Belgii są uprawnione do zapewniania pracowników. Z tego powodu zalecane jest dokładne opisanie charakteru pracy, która ma być wykonywana podczas okresu delegacji.

Warunki delegowania pracowników do Belgii

Minimalne warunki zatrudnienia na obszarze Belgii są uregulowane bardziej szczegółowo, niż to wynika z Dyrektywy 2014/67/UE. Warunki pracy dla pracowników delegowanych, zależne od zbiorowego układu pracy, dotyczą między innymi maksymalnego czasu pracy, minimalnego czasu odpoczynku, płatnego urlopu, świąt i dni wolnych. Obejmują wynagrodzenie brutto według zakresu układu pracy (z dodatkami za nadgodziny, premie, pracę na zmiany), warunki zatrudniania przez agencje pośrednictwa, zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, ochronę specjalną dla kobiet w ciąży, młodych matek i dzieci, równość traktowania płci, warunki zakwaterowania (jeśli oferowane przez pracodawcę), oraz stawki dodatków lub zwrotu kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania.

Formularz A1 potwierdza, że pracownik oddelegowany do pracy w Belgii podlega polskiemu prawu ubezpieczeniowemu.

Dlaczego wybrać IMPOL?

Firma IMPOL, jako przedstawiciel setek firm zagranicznych we Francji, wypracowała przez lata know-how w zakresie zarządzania oddelegowaniem online, które pozwala na zarządzanie wszystkimi obowiązkami związanymi z oddelegowaniem. W tym przechowywanie obowiązkowych dokumentów, zarządzanie oddelegowanymi pracownikami. Wnioski o wydanie deklaracji SIPSI lub/i kart BTP. Pracujemy 7 dni w tygodniu, aby zapewnić, ze Państwa projekt jest realizowany zgodnie z lokalnym prawem pracy, co przełoży się na bezproblemowy pobyt Państwa pracowników oraz realizacje założonych prac.

Reprezentant

Wspieramy Cię przez cały proces delegowania pracowników do Francji. Doradzamy. Pomagamy w sytuacjach losowych. Wnioskujemy o specjalne pozwolenia w celu zapewnienia maksymalizacji efektów i rentowności.

Zarządzanie wnioskami i dokumentacją

W zależności od Państwa potrzeb, zajmiemy się wszelkimi formalnościami związanymi z delegowaniem do Francji , od założenia konta do deklaracji oddelegowanych pracowników.

Pomoc w razie kontroli

Interweniujemy w przypadku kontroli przez inspekcję, dostarczając wymagane dokumenty dla niezbędnych do uzasadnienia zgodności z obowiązkami w zakresie delegowania. Jako biuro tłumaczeń przysięgłych polsko-francuskich oraz mając swojego prawnika specjalizującego się w prawie socjalnym, oferujemy Państwu kompleksowa opiekę.

Skontaktuj się z nami

Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z reprezentacją pracowników:

Scroll to Top