Świadczenie usług za granicą na terenie UE a rozliczenie VAT

Wspólny rynek Unii Europejskiej zapewnia swobodny przepływ nie tylko towarów, ale także usług. Ujednolicanie rynków kapitałowych pomaga nawet mniejszym firmom pozyskiwać klientów z innych państw unijnych i z sukcesami realizować świadczenie usług za granicą.

W ramach tzw. wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług polski przedsiębiorca sprzedaje usługi podatnikowi mającemu swoją siedzibę, stałe miejsce działalności lub zamieszkania w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej. Rozszerzenie działalności poza granice kraju to nowe możliwości biznesowe, trzeba jednak pamiętać, że tego typu współpraca nakłada na przedsiębiorcę dodatkowe obowiązki.

Jakim odmiennym zasadom podlega opodatkowanie usług dla zagranicznych kontrahentów? Te zagadnienie przybliżamy w dzisiejszym wpisie. Zachęcamy do jego lektury!

W tym artykule znajdziemy:
  1. Świadczenie usług za granicą a VAT
  2. Powstanie obowiązku podatkowego i wykazanie transakcji w pliku JPK_V7
  3. Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług

Świadczenie usług za granicą a VAT

Świadczenie usług za granicą nie wiąże się z koniecznością rejestracji jako czynny podatnik VAT. W niektórych sytuacjach przedsiębiorca może skorzystać z możliwości zwolnienia z VAT zgodnie z przepisami art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Niemniej jednak, nawet jeśli przedsiębiorca wykonuje usługi dla kontrahenta z innego kraju Unii Europejskiej, nie będąc zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, jest on zobowiązany do rejestracji w systemie VAT UE. Po jej dokonaniu otrzymuje się tzw. NIP “europejski”. W przypadku polskich przedsiębiorców, NIP poprzedzony będzie prefiksem PL.

Dla celów ustalenia miejsca opodatkowania należy wskazać status usługobiorcy, rodzaj wykonywanej usługi, a także miejsce jej świadczenia.

Zgodnie z art. 28b ustawy o VAT za miejsce świadczenia usługi uznaje się miejsce, gdzie mieści się siedziba działalności gospodarczej kontrahenta. W przypadku realizowania usługi w stałym miejscu niebędącym siedzibą usługobiorcy, za miejsce opodatkowania uznaje się stałe miejsce prowadzenia przez niego działalności gospodarczej. W okoliczności, gdy nabywca nie posiada siedziby działalności, ani stałego miejsca jej prowadzenia – za miejsce świadczenia uznaje się stałe miejsce zamieszkania lub stałe miejsce pobytu kontrahenta.

Natomiast świadczenie usług za granicą na rzecz niepodatników podlega zasadniczo opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności usługodawcy, bądź stałym miejscu prowadzenia przez niego działalności gospodarczej, a razie ich nieposiadania – analogicznie – w stałym miejscu zamieszkania lub miejscu pobytu.

Powstanie obowiązku podatkowego i wykazanie transakcji w pliku JPK_V7

W myśl ustawy o VAT, w sytuacji, gdy większość usług jest świadczona dla klientów z Unii Europejskiej w kraju nabywcy, obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania usługi lub otrzymania zapłaty, także gdy płatność została dokonana przed zrealizowaniem tej usługi.

Przedsiębiorca jest zobowiązany do udokumentowania takich transakcji w pliku JPK_V7 oraz raporcie podsumowującym, nawet jeśli nie odprowadza VAT od tych usług w naszym kraju.

Na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek wykazania usług niepodlegających opodatkowaniu w Polsce w adekwatnej pozycji pliku JPK_V7. Jeśli świadczenia te nie są objęte zwolnieniem z VAT ani nie podlegają opodatkowaniu stawką 0%, a miejsce opodatkowania określone jest zgodnie z przepisami art. 28b ustawy o VAT, konieczne jest wykazanie ich również w pozycji dotyczącej usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy. Dodatkowo, wartość świadczonych usług dla poszczególnych kontrahentów powinna być wykazana w części E informacji podsumowującej VAT UE (opcjonalnie, zaleca się skorzystanie z załącznika VAT-UE/C).

Warto mieć na uwadze, iż nie ma wymogu składania tzw. pustych informacji podsumowujących VAT-UE, to znaczy za okres, w którym nie dokonano żadnych transakcji objętych informacją podsumowującą VAT-UE.

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT zobligowani są do dokonania rejestracji do transakcji unijnych na formularzu VAT-R w części C.3.

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług

Rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa poza granice kraju wymaga dopełniania wynikających z tego obowiązków podatkowych, z którymi trzeba gruntownie się zaznajomić.

W kwestii: świadczenie usług za granicą a VAT, należy pamiętać o dokładnym ustaleniu miejsca opodatkowania, co ma zasadnicze znaczenie dla rozliczeń podatkowych.

Podatnicy zobowiązani do rejestracji na potrzeby VAT-UE muszą drogą elektroniczną przesyłać plik JPK_V7, podobnie jak informację podsumowującą VAT-UE, składaną za okres miesięczny do 25. dnia miesiąca po zakończeniu miesiąca rozliczeniowego.

Scroll to Top