Delegowanie do Luksemburga

Pracownik delegowany wykonuje zazwyczaj swoją pracę za granicą, natomiast na terenie Wielkiego Księstwa Luksemburga zadania zawodowe realizuje przez określony czas, zgodnie z warunkami umowy o świadczenie usług.

W trakcie okresu delegowania do Luksemburga pozostaje w mocy jego oryginalna umowa o pracę, wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami z niej wynikającymi. Dotyczy to także prawa do urlopu oraz wynagrodzenia. Nie może być ono niższe od minimalnej stawki płac obowiązującej w Luksemburgu. Dodatkowo – w zależności od rodzaju delegacji do Luksemburga – pracownikowi może przysługiwać zwrot kosztów związanych z podróżami, zakwaterowaniem oraz wyżywieniem.

Obowiązki pracodawcy w przypadku delegowania pracowników do Luksemburga

Przedsiębiorstwo delegujące musi prowadzić rzeczywistą działalność gospodarczą w swoim kraju pochodzenia. Może ono delegować pracowników na terytorium Luksemburga pod warunkiem, że przez cały okres delegowania istnieje ciągły stosunek pracy pomiędzy nią a pracownikiem. Oddelegowanie musi być zgodne z umową o świadczenie usług, odnoszącą się do konkretnej dziedziny lub przedmiotu działalności i ograniczoną czasowo, kończąc się wraz z realizacją przedmiotu umowy.

By delegowanie pracowników do Luksemburga odbyło się zgodnie z prawem, pracodawca jest zobowiązany dopełnić określonych formalności.

Firma delegująca jest zobligowana do złożenia oświadczenia o oddelegowaniu najpóźniej w momencie rozpoczęcia pracy przez osobę delegowaną na terytorium Luksemburga. Należy również ubiegać się o uzyskanie w CCSS formularza A1, czyli dokumentu potwierdzającego zgłoszenie pracownika do systemu ubezpieczeń społecznych w kraju pochodzenia.

Należy również ubiegać się o uzyskanie w CCSS formularza A1, czyli dokumentu potwierdzającego zgłoszenie pracownika do systemu ubezpieczeń społecznych w kraju pochodzenia.[1]

Jeśli delegowany będzie wykonywać pracę na terytorium Wielkiego Księstwa Luksemburga przez okres dłuższy niż miesiąc, pracodawca ma obowiązek przed jego wyjazdem dostarczyć mu wymagane pisemne dokumenty.

Delegowany pracownik niepochodzący z kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego musi dodatkowo dysponować jednorazowym pozwoleniem na pobyt, uzyskanym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Wszystkie oficjalne dokumenty powinny być przetłumaczone na francuski lub niemiecki, czyli jeden z języków urzędowych Luksemburga.

Delegowanie kierowców do Luksemburga

Obowiązek zgłaszania delegowania pracowników do pracy na terytorium Luksemburga obejmuje również osoby zatrudnione w transporcie międzynarodowym i wykonujące przewozy kabotażowe. Nie dotyczy on natomiast tranzytu ani kierowców realizujących usługi transportowe we własnym imieniu i na własną rzecz (kierowców – właścicieli przedsiębiorstw transportowych).

Jeśli chodzi o dokumenty wymagane w pojeździe od kierowcy na delegacji w Luksemburgu, jest to – poza ważnym dowodem osobistym lub paszportem – zgłoszenie IMI oraz umowa o pracę. Można ją wydrukować po zgłoszeniu pracownika w specjalnym serwisie internetowym. Inne obligatoryjne dokumenty należy wgrać na platformę zgłoszeniową.

Delegowanie do Luksemburga - osoba referencyjna

Na terytorium Wielkiego Księstwa Luksemburga nie jest wymagany przedstawiciel zewnętrzny. Przez “osobę referencyjną” rozumiana jest osoba fizyczna lub prawna, która jest obecna na terenie tego państwa przez czas oddelegowania i została wyraźnie wskazana przez firmę delegującą, jako odpowiedzialna za współpracę z ITM i innymi właściwymi organami w kwestii przestrzegania warunków związanych z oddelegowaniem, a także do przekazywania i otrzymywania dokumentów i/lub zawiadomień.[2]

Funkcję kontaktową może pełnić zatem pracownik firmy delegującej, prawnik itp., pod warunkiem spełniania przez niego powyższych wymagań. Osoba referencyjna nie jest podmiotem prawnie odpowiedzialnym za pełnienie wyżej wymienionych obowiązków.

  1. https://itm.public.lu/fr/questions-reponses/droit-travail/detachement-salaries.html
  2. https://itm.public.lu/fr/questions-reponses/droit-travail/detachement-salaries/a/a18.html

Dlaczego wybrać IMPOL?

Firma IMPOL, jako przedstawiciel setek firm zagranicznych we Francji, wypracowała przez lata know-how w zakresie zarządzania oddelegowaniem online, które pozwala na zarządzanie wszystkimi obowiązkami związanymi z oddelegowaniem. W tym przechowywanie obowiązkowych dokumentów, zarządzanie oddelegowanymi pracownikami. Wnioski o wydanie deklaracji SIPSI lub/i kart BTP. Pracujemy 7 dni w tygodniu, aby zapewnić, ze Państwa projekt jest realizowany zgodnie z lokalnym prawem pracy, co przełoży się na bezproblemowy pobyt Państwa pracowników oraz realizacje założonych prac.

Reprezentant

Wspieramy Cię przez cały proces delegowania pracowników do Francji. Doradzamy. Pomagamy w sytuacjach losowych. Wnioskujemy o specjalne pozwolenia w celu zapewnienia maksymalizacji efektów i rentowności.

Zarządzanie wnioskami i dokumentacją

W zależności od Państwa potrzeb, zajmiemy się wszelkimi formalnościami związanymi z delegowaniem do Francji , od założenia konta do deklaracji oddelegowanych pracowników.

Pomoc w razie kontroli

Interweniujemy w przypadku kontroli przez inspekcję, dostarczając wymagane dokumenty dla niezbędnych do uzasadnienia zgodności z obowiązkami w zakresie delegowania. Jako biuro tłumaczeń przysięgłych polsko-francuskich oraz mając swojego prawnika specjalizującego się w prawie socjalnym, oferujemy Państwu kompleksowa opiekę.

Skontaktuj się z nami

Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z reprezentacją pracowników:

Scroll to Top