Kto potrzebuje przedstawicielstwa na terenie Francji?

przedstawiciel francja

Francja wprowadziła szereg regulacji mających na celu ochronę swojego rynku pracy i zapewnienie uczciwych warunków zatrudnienia dla pracowników. Jednym z nadal obowiązujących wymogów jest konieczność posiadania przedstawicielstwa we Francji. Jakie dokładnie musi spełniać wymagania i jakie są obowiązki osoby pełniącej taką funkcję? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, aby zdobyć więcej informacji na ten temat.

Przedstawiciel na terenie Francji – kto może nim zostać?

Francja, w przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej, zdecydowała się nie zastosować się do postanowień Dyrektywy (UE) 2020/1057, znanej jako Lex Specialis. Decyzja ta jest zgodna z prawodawstwem UE i wynika z faktu, że pojazdy o masie do 3,5 tony nie są wyposażone w tachografy, kluczowe dla realizacji ww. dyrektywy, wymagającej monitorowania czasu pracy kierowców z zastosowaniem urządzeń tego typu.

W praktyce oznacza to, że firmy transportowe operujące pojazdami do 3,5 tony muszą zgłaszać swoich kierowców na platformie SIPSI oraz w dalszym ciągu wyznaczyć swojego przedstawiciela we Francji.

Kto jest uprawniony do piastowania tej funkcji? Przedstawicielem na terenie Francji zostać osoba fizyczna lub prawna spełniająca określone wymogi.

Musi posiadać działalność gospodarczą we Francji oraz numer SIRET niezbędny do dokonania zgłoszenia na portalu SIPSI. Przedstawiciel powinien na stałe przebywać na terytorium państwa francuskiego i posiadać szeroką wiedzę na temat funkcjonowania francuskich struktur administracyjnych, co pozwala na skuteczne reprezentowanie interesów danej firmy i udzielanie pomocy przy rozwiązywaniu ewentualnych problemów administracyjnych. Wymagane jest od niego płynne posługiwanie się językiem francuskim, aby był w stanie efektywnie komunikować się z francuskimi organami.

Obowiązki przedstawiciela we Francji

Przedstawicielstwo we Francji wiąże się z następującymi obowiązkami:

  • Kontakt z organami kontrolnymi: przedstawiciel odpowiada za utrzymywanie kontaktu z inspekcją pracy, policją oraz innymi organami kontrolnymi w trakcie kontroli, jak i w razie ewentualnych zapytań ze strony administracji.
  • Przechowywanie dokumentacji: przedstawiciel musi przechowywać dokumenty związane z delegowaniem pracowników, takie jak umowy o pracę, dowody wypłat, czasu pracy pracownika delegowanego oraz inne istotne dokumenty w trakcie jego delegacji oraz przez okres 18 miesięcy po jej zakończeniu.

Dla kogo przedstawicielstwo we Francji jest obowiązkowe?

Każde przedsiębiorstwo, które podlega przepisom dotyczącym płacy minimalnej we Francji i operuje pojazdami o masie do 3,5 tony, jest zobowiązane do mianowania swojego przedstawiciela na terenie Francji. Dotyczy to w szczególności firm transportowych delegujących pracowników do Francji. Muszą mieć one wyznaczonego przedstawiciela, który będzie działał jako ich pośrednik w relacjach z francuskimi organami kontrolnymi.

Obowiązek ten nie dotyczy właścicieli firm osobiście realizujących przewozy.

Przedstawiciel we Francji – bezproblemowe funkcjonowanie na rynku francuskim

Posiadanie przedstawiciela we Francji jest ważnym elementem zapewnienia zgodności działalności z francuskimi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników. Firmy zagraniczne muszą być świadome swoich obowiązków i upewnić się, że wszystkie formalności są dopełnione, aby uniknąć surowych kar finansowych​. Konsekwencje mogą obejmować sankcje oraz ograniczenia w prowadzeniu działalności, a nawet cofnięcie prawa do świadczenia usług transportowych na terytorium francuskim.

Właściwe przygotowanie się i przestrzeganie przepisów zapewni sprawne i bezproblemowe funkcjonowanie na rynku francuskim. Przestrzeganie wymogów pozwala również na budowanie wizerunku firmy, pozytywnych relacji z lokalnymi instytucjami oraz zyskanie zaufania wśród klientów i partnerów biznesowych we Francji.

Ir arriba