Kabotaż we Francji – przepisy, zasady i obowiązki

Kabotaż drogowy to zarobkowy przewóz towarów na terenie kraju członkowskiego Unii Europejskiej, przeprowadzany przez firmę, która nie ma tam siedziby. W praktyce oznacza to, że operacje transportu towarów (także załadunek i rozładunek towarów) są realizowane między dwoma miejscami w obrębie tego samego kraju przez firmę z innego państwa. Obligatoryjne jest przy tym wykonanie najpierw transportu międzynarodowego określonym pojazdem. Celem kabotażu jest zoptymalizowanie procesu dostawy i zminimalizowanie tak zwanych pustych przebiegów.

W 2009 roku Francja zezwoliła międzynarodowym operatorom transportowym na dostęp do swojego rynku. Było to możliwe dzięki implementacji przez rząd rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE) nr 1072/2009 z 21 października 2009 roku, które wprowadziło uniwersalne przepisy regulujące międzynarodowy rynek transportu towarów drogowych. Nowe regulacje zaczęły obowiązywać od 10 grudnia 2009 roku. Zgodnie z nimi kabotaż po Francji może być przeprowadzany przez firmy z innych krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod określonymi warunkami.

Zasady kabotażu po Francji

Chociaż rynek francuski został otwarty dla zagranicznych przewoźników, jednocześnie wprowadzono ścisłe regulacje dotyczące kabotażu we Francji. Obawiając się silnej konkurencji dla rodzimych firm, wprowadzono szereg ustaw, regulacji wykonawczych i administracyjnych dotyczących kabotażu. Ich głównym celem było ograniczenie tej działalności oraz zapewnienie dokładnej kontroli nad nią, a także zaostrzenie kar dla zagranicznych firm transportowych, które nie są zarejestrowane w tym kraju.

Kabotaż po Francji – sankcje

Nieprzestrzeganie wymogów dotyczących kabotażu po Francji skutkuje nałożeniem sankcji finansowych na przewoźników. Pojazdy firm, które nie stosują się do przepisów regulujących kabotaż we Francji, mogą zostać zatrzymane, a sam przewoźnik może zostać obciążony wysoką grzywną. Ponadto, kara pieniężna grozi również za nieposiadanie wymaganych dokumentów lub przedstawienie niekompletnej dokumentacji. Przewoźnicy z krajów nieuprawnionych do prowadzenia operacji transportu kabotażowego mogą zostać skazani na karę pozbawienia wolności.

Jeżeli dana firma planuje wykonywać na terenie Francji kabotaż o charakterze stałym, musi posiadać licencję unijną wydawaną przez władze francuskie oraz posiadać swoją siedzibę we Francji.

Ir arriba